Отложената либерализация е ключова за 1.4 млрд. лв. по Плана за възстановяване
Представителят на Европейската комисия изрази съжаление за отложената реформа, която би донесла ползи за крайните потребители
Матю Болдуин, заместник генерален директор на ГД „Мобилност и транспорт“ в ЕК:
Либерализацията на битовия пазар на ток в България е съществена част от Плана за възстановяване и предпоставка за получаване на втория транш от 724 млн. евро (1.41 млрд. лв.). Това заяви Матю Болдуин, заместник генерален директор на ГД „Мобилност и транспорт“ в Европейската комисия. Той направи видеообръщение по време на конференцията RE-Source Southeast – най-голямото събитие, посветено на корпоративното снабдяване с възобновяема енергия в Югоизточна Европа.
Болдуин изрази съжаление, че първият етап на либерализацията бе отложен, тъй като, по думите му, това възпрепятства структурна реформа, която би създала по-устойчив модел на пазара на ток.
Либерализацията е най-ефективният начин за пренасяне на ползите от производството към потребителите“, каза той.
Представителят на ЕК похвали България за стъпките ѝ в посока развитие на възобновяемите енергийни източници и промените в закона, приети миналата година. Но за пълното транспониране на директивата за ВЕИ има още работа, смята той.
Болдуин беше категоричен, че трябва да се съсредоточим върху съхранението на енергия, като по думите му батериите и ПАВЕЦ-ите са ключови за балансиране на търсенето и предлагането.
Той добави, че проектът Restore, който има за цел да разгърне 6 000 MWh електроенергия, и модернизацията на ПАВЕЦ „Чаира“ могат да балансират ефекта от постепенното извеждане от експлоатация на въглищните централи в България.
Експертът обясни, че реформата на електроенергийния пазар в ЕС има за цел да позволи да се интегрират по-бързо ВЕИ и сметките за енергия да са по-независими от краткосрочните колебания на пазара.
Пазарът на енергия носи 34 млрд. евро добавена стойност за европейските потребители годишно, а с промените на пазара тенденцията ще се засили.