Германия избегна рецесията, а повечето европейски икономики растат
Олимпиадата бе по-голям двигател за Париж от очакваното, Австрия е с най-висок ръст от две години насам
Повечето от най-големите икономики в еврозоната се разшириха през третото тримесечие и дори Германия избегна очакваната рецесията с изненадващ ръст от 0.2%.
Олимпиадата в Париж успя да се превърне в двигател за френската икономика и растежът там се ускори през лятото повече от очакваното. Прогнозите за Испания също бяха надминати. Слабо място се оказа третата по големина икономика – Италия – където растежът е 0%.
Като цяло икономиката на еврозоната нарасна с 0.4%, а на Европейския съюз – с 0.3% на тримесечна база. На годишна база и в двата региона растежът е с 0.9%, което представлява ускорение спрямо предходното тримесечие.
Експресните данни за БВП на България се очакват в средата на следващия месец.
Какво се случва с Германия?
Най-големите притеснения са в Германия, чийто производствен сектор се бори със загуба на конкурентоспособност. Мениджърите винят за нея високите разходи за енергия, прекомерното регулиране и недостига на квалифициран персонал. Несигурността накара потребителите да пестят повече, вместо да харчат по-високите си заплати, които са получили през последните месеци.
БВП на най-големия търговски партньор на България нарасна с 0.2% на тримесечна база след спад с 0.3% преходния период. На годишна база статистиката отчита реален спад на БВП с 0.2%, колкото беше и предходния период. Но според приетите определения една страна е в техническа рецесия, когато икономиката ѝ се свива две поредни тримесечия, но при сравнение спрямо предходното.
Неразположението на Германия оказва и все по-голямо влияние върху пазара на труд, който дълго време оставаше устойчив. Безработицата се е увеличила с 27 000 души през октомври, докато икономистите очакваха увеличение от едва 15 000. Коефициентът на безработица се задържа на 6.1%.
Олимпийската Франция
Френският икономически растеж през третото тримесечие надмина прогнозите благодарение на Олимпиадата в Париж, която прикри основните слабости, които тежат на публичните финанси на втората по големина икономика в Европа.
Растежът на френската икономика се ускори до 0.4% на тримесечна база за периода юли – септември след 0.2% за второто тримесечие. Икономисти, анкетирани от Reuters, очакваха 0.3% растеж на БВП за периода.
Основен двигател е притокът на туристи в Париж, което увеличи потреблението във втората по големина икономика в еврозоната. Въпреки оптимистичните резултати пред Франция стои тежката задача за одобрението на бюджета за 2025 г. и свиването на дефицита в дълбоко разделен след изборите парламент с непопулярни методи като свиване на разходи и вдигане на данъци.
Докато по-стабилната икономическа експанзия тази година е благодат за президента Еманюел Макрон, анализът на данните показва, че инвестициите са намалели с 0.8% през периода. Отделни данни показват забавяне на растежа на потреблението през септември. Постоянната слабост в тези области е ключов фактор за рязкото намаляване на данъчните приходи, което допълнително влошава публичните финанси.
Облаци над Италия
Италианският брутен вътрешен продукт стагнира през третото тримесечие в сравнение с предходните три месеца, което е под прогнозите и хвърля сянка върху перспективите за растеж в третата по големина икономика в еврозоната.
На годишна база БВП за третото тримесечие е нараснал с 0.4%. Проучване на Reuters сред 25 икономисти предвиждаше ръст от 0.2% на тримесечна база и ръст от 0.7% на годишна база.
Правителството на Джорджа Мелони официално прогнозира икономиката да се разшири с 1% тази година, но след ревизиите надолу за първите две тримесечия министърът на икономиката Джанкарло Джорджети каза този месец, че целта може да е непостижима.
Преди днешните данни анализаторите прогнозираха растеж на Италия през 2024 г. приблизително в съответствие с миналогодишния процент от 0.7%, но сега това вероятно ще бъде ревизирано надолу. Според данните секторът на услугите се е разширил, докато индустрията е отчела „рязко свиване“.
Слънчева Испания
Испанската икономика нарасна по-бързо от очакваното – с 0.8% през третото тримесечие спрямо предходното при прогнози за 0.6%. БВП в топлата южна страна далеч надминава растежа в еврозоната. На годишна база икономическото производство на Испания през третото тримесечие се разшири с 3.4%, над средната оценка от 3% в проучването на Reuters и се ускори леко от ревизираните 3.2% през предходното тримесечие.
По-малките икономики
Австрия отбеляза най-високия си ръст от две години насам – от 0.3%, подпомогнат от възстановяването на потреблението.
Чешката икономика се разшири по-малко от очакваното през третото тримесечие след слабо възстановяване на потреблението на домакинствата за сметка на слаб износ към ключови пазари – най-вече Германия.
Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 0.3% спрямо предходното тримесечие, според експресната оценка, публикувана от статистическата служба в Прага в сряда. Отчитането беше под средната оценка от 0.4% в проучване на Bloomberg и изостана от прогнозата на централната банка за растеж от 0.8%. Икономиката се повиши с 1.3% спрямо година по-рано, което също е по-бавно от прогнозите на анализаторите и централната банка.
Икономиката на Унгария неочаквано навлезе в рецесия през третото тримесечие, тъй като вътрешното потребление не успя да компенсира дълбокия спад в индустриалното производство. Брутният вътрешен продукт се е понижил с 0.7% през периода юли-септември спрямо предходните три месеца, докато повечето икономисти в проучване на Bloomberg очакваха ръст от 0.1%.
Спадът следва свиване през второто тримесечие и бележи първата рецесия от началото на 2023 г. В своето изявление статистическата служба заяви, че слабото представяне на промишлеността и селското стопанство е извадило 2 процентни пункта от икономическото производство през третото тримесечие, като услугите ограничават мащаба на спада.
Министърът на икономиката Мартон Наги предупреди, че БВП вероятно ще пропусне прогнозите, като обвинява за икономическите проблеми Германия, най-големия експортен пазар на Унгария. Правителството изготвя програми за стимулиране в опит да рестартира икономиката преди изборите през 2026 г.