Предстои ли нов спад на цената на газа?
Потенциално по-високи температури през зимните месеци може да ограничат търсенето на суровината
През последната седмица цената на газа успя да се повиши, като към момента се търгува в близост до най-високите нива от юни насам. Влияние върху цената оказват доста фактори – от състоянието на водещите икономики, което отговаря за промишленото търсене на суровината, до прогнозите за температурите през следващите месеци.
Потенциално по-високи температури през зимните месеци може да ограничат търсенето на газ. А това влияе негативно върху цената. Така например миналата зима по-високите температури в северното полукълбо бяха сред причините за по-слабото потребление на суровината. А това доведе до сериозно понижение в цените. Разбира се, добиваните количества също имат съществена роля при ценообразуването.
Производството надхвърля очакванията на анализаторите
Въпреки че добивите надхвърлят очакванията на голяма част от експертите, ситуацията на пазара все още не е толкова критична. Все още търсенето е стабилно. За последните пет години средното потребление е било малко над 90 млрд. куб. фута на ден.
В допълнение на това се очаква, че през септември запасите от газ ще са нараснали с едва 5%, което е най-ниския темп за последните пет години. Според прогнозите на някои експерти, към края на септември се очаква годишния излишък в газовите хранилища да се е свил със 120 млрд. куб. фута.
От Международната агенция по енергетика публикуваха оптимистична прогноза по отношение на световното търсене на електроенергия. Според последната им прогноза търсенето се очаква да се удвои до 2050 г.
Като основен двигател за увеличеното търсене от организацията посочват енергийния преход в Китай. Азиатската страна все още разчита на топлоелектрическите централи. А те използват като суровина природния газ.
Търсенето на електроенергия се увеличава
Според МАЕ темпът, с който ще продължи да нараства търсенето на електроенергия в световен мащаб е еквивалентен на това да добавим потреблението на страна като Япония всяка година. Китай се очертава като основен потребител. През последното десетилетие страната е отговорна за около 60% от общото потребление на електроенергия в световен мащаб.
От агенцията прогнозират, че през настоящата година търсенето ще се увеличи с близо 6%, като двигател за ръста е изграждането на нови центрове за данни.
В обобщение може да се каже, че пазарът на газ е доста волатилен и динамика не липсва. При оценката си инвеститорите трябва да вземат предвид доста фактори – от конкретната икономическа конюнктура и баланс на търсенето и предлагането до прогнозите за климатичните условия и температурите през следващите месеци.
Източник: БенчМарк Финанс