Какво да очакват инвеститорите от среброто?
За търсенето на сребро ключово ще бъде състоянието на китайската икономика
В началото на тази седмица златото достигна нов исторически връх, пробивайки нивото от 2740 долара за тройунция. В същото време среброто нарасна до най-високите равнища за последните 11 години. Пазарните участници, които следят представянето на благородните метали остават с усещането, че среброто изостава в процентния ръст спрямо жълтия метал. Но дали това е така?
Ако погледнем представянето на двата метала ще видим, че на годишна база среброто отчита покачване от близо 46%, докато златото е нагоре с малко над 38%. Всъщност възприемането на среброто като изоставащо е свързано по-скоро с отличното представяне на златото през тази година.
Въпреки това е логично да си зададем въпроса: защо среброто все още не е достигнало своя исторически връх? Според Metals Focus по-силните резултати на “сивия метал” са ограничени основно от стабилните основи при търсенето и предлагането.
Златото се възползва от търсенето на сигурни убежища от страна на инвеститорите. Икономическата и геополитическата несигурност, както и засилените покупки от страна на централните банки подкрепиха “златните” цени. Среброто не успя да се възползва пълноценно от тези фактори, тъй като преди няколко години централните банки се освободиха от сребърните си резерви. А това повлия негативно на благородния статут на метала. Това обаче може да се промени с потенциалното намерение на Русия да държи сребро в държавния си фонд.
Голяма част от дългосрочните инвеститори гледат на среброто като на индустриална суровина. И това е така, тъй като промишленото търсене има дял от над 50%. През 2023 г. индустриалното потребление достигна малко над 650 млн. тройунции. За настоящата година очакванията са дори за по-високи стойности.
За търсенето на сребро ключово ще бъде състоянието на китайската икономика. През тази година имаше периоди, през които очакванията, свързани с мащаба на фискалните стимули на Пекин повишаваха настроенията сред инвеститорите към основните метали. А това се отразяваше и върху среброто.
Този ентусиазъм обаче се оказа краткотраен, тъй като обявените мерки за подкрепа на икономиката не оправдаха очакванията на пазара, а икономическите показатели в страната сигнализират за продължаващо забавяне на китайската икономика.
Пазарът на сребро: търсене и предлагане
Голямото търсене и изоставащият добив на сребро от мините доведоха до пазарен дефицит в продължение на три поредни години, като се очаква през тази година търсенето отново да надхвърли предлагането.
Но тази динамика се смекчава от големите запаси. Според “Metals Focus” в пика си в началото на 2021 г. сребърните кюлчета, съхранявани в Лондон и в трезорите на големите борси са възлизали на 1.75 млрд. унции. А според някои експерти това количество е достатъчно за покриване на търсенето за 19 месеца напред.
Според анализатори тези физически наличности ще смекчат ефектите от физическия дефицит на пазара в краткосрочен план. Разбира се, продължаващите дефицити в крайна сметка ще доведат до изчерпване на тези резерви по-напред в бъдещето. И поради това доста пазарни наблюдатели са бичо настроени по отношение на среброто.
От Metals Focus прогнозират, че цената на златото ще достигне 3000 долара за тройунция през следващата година. Но очакванията за съотношението злато-сребро са да остане на настоящите нива от 80:1.
Съотношението злато-сребро спадна до 30:1 през 2011 г., след като се бе увеличило до 80:1 по време на програмата за количествени улеснения, въведена след кризата от 2008 г. През 2020 г. пък съотношението нарасна до рекордните 123:1 (една тройунция злато се е равнявала на 123 тройунции сребро). След като ситуацията около COVID се успокои, съотношението падна до 60:1.
В заключение може да се каже, че представянето на среброто не е толкова слабо, колкото някои инвеститори го възприемат, като бичите фундаменти все още са си в сила. А в условията на продължаващо намаление на лихвите от страна на Федералния резерв и златото, и среброто имат потенциала да продължат със стабилното си представяне.
Източник: БенчМарк Финанс