Ангелкова: Регламентираното къмпингуване гарантира по-чисто море
Морският туризъм генерира над 70% от приходите в сектора
~ 2 мин.
„Изключително важната тема за гарантиране на по-чисто море е свързана с регламентирането на къмпингуването. Къмпингуването в неопределените за това места води до тонове отпадъци и до нарушаване на баланса, свързан с опазване на околната среда“. Това коментира министърът на туризма Николина Ангелкова в рамките на дискусията „По-чист морски туризъм“, провела се днес в конферентната зала на Община Бургас. Форумът се организира от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Портала на българските общини Kmeta.bg.
Ангелкова обясни, че ресорното ведомство е инициирало работна група, която „отново да повтори взетите миналата година решения за това да се определи какво е къмпингуване и видовете къмпингуване“ .
Министърът посочи, че се предвиждат промени в Законза за устройство на територията, според които ще се разреши в по-облекчен режим изграждането на къмпинги, за да може да се отговори на нуждите на тези, които искат да упражняват този вид туризъм.
„Често ме питат и сравняваме Гърция и България. По отношение на къмпингуването Гърция е много добър пример. Там къмпингуването е разрешено само на определените за това места. За нарушителите там има предвидена глоба до 150 евро и до три месеца лишаване от свобода. Ние обсъждаме какви са регламентите, имаме вече ясна представа за законодателството на другите държави членки на ЕС, които объждаме на заседанията на работната група.”, каза още министърът на туризма, цитирана от Kmeta.bg.
От думите ѝ стана ясно, че крайният срок за предоставяне на предложения е 15 септември. След това идеите ще бъдат обединени в общия закон за изменение и допълнение на Закона за туризма.
Ангелкова припомни още, че за чистота на морските плажове отговарят концесионерите и наемателите на ивиците. Ако няма такива, отговорността се прехвърля върху общината, на чиято територия се намира плажът.
„Темата за чистият туризъм е изключително важна. И ние се опитваме да я надграждаме, за да гарантираме устойчивост и по-високо качество. Неслучайно, още в началото на летния сезон, съвместно с МОСВ направихме проверка по Черноморието на пречиствателните станции, проверихме и дали преместваемите обекти са свързани с канализационната мрежа. За първи път създадохме такава работна група между двете министерства и РЗИ, която да извършва проверките”, коментира Ангелкова.
По думите й продължава изграждането на пречиствателни съоръжения по Черноморието. Миналата година бяха довършени станциите край Несебър, Созопол, Поморие. От есента стартира разширяването на пречиствателната станция в Златни пясъци.
Морският туризъм е изключително важен за сектора, тъй като формира над 70% от приходите на годишна база. Само за миналата година, от май до откомври, страната ни е била посетена от над 6 млн. чуждестранни туристи, което е 18% ръст.
Положителната тенденция продължава и тази година, като от януари до юли страната ни е била посетена от над 3.3 млн. чуждестранни гости, което е около 8% ръст спрямо 2016 г. Само в област Бургас приходите от нощувки за първите пет месеца на тази година са над 20 млн. лв., което е 2% ръст.