ТЕЦ „Марица Изток 3“ още анализира възможността за батерии и газ
Министерството на енергетиката няма информация на терена да се създават индустриални зони, заводи и други обекти
ТЕЦ „Марица Изток 3“ продължава да анализира накъде да се насочи, след като спря работа през февруари 2024 г., когато изтече дългосрочният договор с държавната Национална електрическа компания (НЕК). Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър Владимир Малинов на въпрос на депутата Искра Михайлова.
Оттогава централата няколко пъти включи част от блоковете си, когато имаше високи цени на тока на борсата, „но очевидно не се очаква да продължи да функционира както досега с пълната инсталирана мощност от 4 блока по 202 MW“, пише в него.
Топлоелектрическата централа (ТЕЦ) „КонтурГлобал Марица Изток 3“ е собственост на търговското дружество „КонтурГлобал Марица Изток 3“ АД, в което акционери са „КонтурГлобал България Холдинг“ С.а.р.л. Люксембург, който притежава 73% от акционерния капитал и „Национална електрическа компания“ с 27% от капитала, на което се базира и запитването на депутата.
Към момента всички производствени съоръжения в централата са налични и години за експлоатация, като котлоагрегатите, турбогенераторите и стоманените намотки на генераторите са консервирани. Периодично се включват маслените системи на турбогенераторите и се завърта ротора в рамките на до час.
В документа се обяснява, че „КонтурГлобал Марица Изток 3“ все още прави анализ на възможностите за развитие на дейността на централата. Както вече обявиха от дружеството дейността може да бъде пренасочена към възобновяеми енергийни източници със слънчеви панели и батерии като според МЕ има такова инвестиционно намерение.
Отделно се анализира и перспективата за изграждане само на съоръжение за съхранение на електроенергия, като се проучва най-подходящата схема за тяхното изграждане и експлоатация, се казва в отговора.
В начален етап на анализ е и вариантът за преминаване към по-ниско емисионно производство на електрическа енергия – на газ. Подобно преустройство в горивната база би дало възможност да се съхранят разполагаеми гъвкави мощности за управление на електроенергийната система, които са необходими на Електроенергийния системен оператор, предвид постепенното отпадане на кондензационни мощности, допълват от ресорното ведомство.
МЕ казва, че не разполага с друга информация за промяна на предназначението на терените на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ за създаване на индустриални зони, заводи и други обекти.
През февруари 2024 г. изтече срокът на дългосрочното споразумение за изкупуване на електроенергия (СИЕ) сключено между НЕК ЕАД и „КонтурГлобал Марица Изток 3“ АД. Това обстоятелство и силното влияние на цените на въглеродните емисии съществено засягат дейността на централата, като се намали производството на електрическа енергия от основно гориво лигнитни въглища. Във връзка с това и след изтичане на СИЕ се анализира пазарът и се търсят възможности за продажба на електроенергия на свободния пазар при подходящи цени.
Национална електрическа компания разполага с информация и участва при вземане на решения за бъдещето на централата само в качеството си на миноритарен акционер в рамките на предоставените от закона и устава на „КонтурГлобал Марица Изток 3“ правомощия.