Европа не може без руските нефт и газ
Германия е твърдо против обсъжданата забрана за внос на изкопаеми горива от Русия, тъй като Старият континент няма да издържи
Министрите на финансите и външните работи на Германия предупредиха, че забраната на внос на руски нефт не е добра идея, съобщава Euractiv. Западът търси начин да затегне още повече санкциите срещу Русия заради инвазията в Украйна, тъй като войната продължава вече почти две седмици. В същото време украинският президент Володимир Зеленски призова за допълнителни санкции срещу Москва, включително бойкот на доходоносния ѝ нефтен и газов сектор.
По-рано в неделя държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Съединените щати и Европа активно обсъждат санкции, свързани с руските изкопаеми горива, докато войната се засилва.
Водим много активни дискусии с нашите европейски партньори за забрана на вноса на руски петрол в нашите страни, като в същото време, разбира се, поддържаме стабилни световни доставки на петрол“, коментира Блинкен пред NBC.
Според него наложените санкции до момента оказват опустошително въздействие върху руската икономика.
Докато западните страни обмислят перспективата за бойкот, украинският външен министър Дмитро Кулеба се включи в дебата, за да призове категорично за забрана на такъв внос, като заяви, че руският петрол „мирише на украинска кръв“.
Но Германия се противопостави на тази идея. Външният министър Аналена Бербок заяви, че подобно решение би било безсмислено, тъй като не може да се поддържа дългосрочно.
Няма полза, ако след три седмици осъзнаем, че ще имаме електричество в Германия само още няколко дни и затова трябва да премислим санкциите“, каза тя пред немска обществена телевизия.
В отделно интервю тя добави, че Германия е готова „да плати много, много висока икономическа цена“, но „ако утре в Германия или Европа светлините угаснат, това няма да спре танковете“.
Германия е силно зависима от руските изкопаеми горива. Страната внася приблизително 55% от газта и 42% от петрола и въглищата си именно от Русия.
Германският финансов министър Кристиан Линднер също бе скептичен към забраната.
Не трябва да ограничаваме способността си да се издържаме. Вместо да бойкотира руската енергетика, следващият кръг от санкции на Г-7 трябва да удари олигарсите, които са забогатели при президента Владимир Путин“, коментира той пред вестник Bild.
„Тези, които са спечелили от Путин и са откраднали богатството на руския народ, също и чрез корупция, не могат да се радват на просперитета си в нашите западни демокрации“, заяви Линднер пред телевизия ARD.
В четвъртък Съединените щати и Обединеното кралство добавиха още руски олигарси към черния списък на бизнесмени, свързани с Кремъл, които вече са обект на ограниченията, наложени от Европейския съюз. Същия ден Франция заяви, че е задържала суперяхта, собственост на руския петролен цар Игор Сечин на Френската Ривиера.
Русия вече усеща негативното въздействие от санкциите, предназначени да я изолират от международната финансова система. Путин дори оприличи санкциите с обявяване на война.
Покачване на цените
Европейските и британските цени на газа се повишиха до рекордни пикове миналата седмица поради опасения за прекъсване на доставките. Цените на петрола продължиха да се покачват, като фючърсите на Brent завършиха на 118 долара за барел. Това е най-високото ниво от 2008 г.
Подобно на Блинкен, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която говори за засилване на санкциите срещу Русия, не се застъпи напълно за категорична забрана на руския петрол - поне не все още.
Целта е да изолираме Русия и да направим невъзможно Путин да финансира войните си. Имаме силна стратегия и трябва да се отървем от зависимостта на изкопаемите горива от Русия“, коментира тя пред CNN в неделя.
Американските законодатели директно поискаха тотален бойкот, като миналата седмица сенатори от републиканците и демократите призоваха президента Джо Байдън да забрани вноса на петрол от Русия.
Имаме възможности да произвеждаме достатъчно петрол, за да компенсираме процента, който купуваме от Русия“, каза сенатор Марко Рубио пред ABC.
За разлика от Европа обаче САЩ не е толкова зависи от руските доставки. Едва 8% от вноса на суров петрол и рафинирани продукти в Съединените щати идват от Русия, според Lipow Oil Associates.