Финансовият министър на САЩ се радва на високата инфлация
Джанет Йелън смята, че по-високите лихвени проценти също биха били положителна новина за американската икономика
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че президентът Джо Байдън трябва да продължи с плановете си за разходи на стойност 4 трлн. долара, дори ако те предизвикат инфлация и по-високи лихвени проценти през тази и следващата година.
Ако завършим с малко по-висок лихвен процент, това всъщност би било плюс от гледна точка на обществото и от гледна точка на Фед“, каза Йелен в интервю за Bloomberg News. Коментарът и идва след постигнатото споразумение в рамките на Г-7 за 15% глобален минимален корпоративен данък за трансграничните корпорации.
Дебатът около инфлацията се засили през последните месеци между онези като Йелън, които твърдят, че настоящото увеличение на цените се дължи на преходни аномалии, създадени от пандемията. Те посочват като причини нарушенията във веригите на доставки и скока на разходите при отварянето на икономиките, но пък критиците казват, че трилионите държавни помощи могат да подхранят траен скок на лихвите и цените.
Пакетите на Байдън биха стрували около 400 млрд. долара годишно, каза Йелен, твърдейки, че това не е достатъчно, за да доведе до рязко повишаване на инфлацията. „Всеки скок на цените, произтичащ от спасителния пакет, ще отшуми догодина“, каза тя.
Ние се борим с инфлацията, която е твърде ниска, и лихвените проценти, които са твърде ниски в продължение на десетилетие“, каза бившият председател на Федералния резерв и добави, че „искаме те да се върнат към нормална лихвена среда и това помага малко за облекчаване на нещата, но това не е лошо - това е хубаво нещо.“
Покупки на активи
Инфлацията в САЩ се е увеличила с 4.2% през 12-те месеца до април, а числата за май трябва да бъдат публикувани в четвъртък.
Фед се ангажира да започне да намалява месечните покупки на активи, които сега се оценяват на 120 млрд. долара месечно, след като има „съществен по-нататъшен напредък“ по отношение на инфлацията и заетостта.
Председателят на Фед Джером Пауъл, който пое управлението на централната банка от Йелън през 2018 г., се опита да убеди инвеститорите, че не обмисля скоро да оттегли подкрепата за икономиката. Пауъл и колегите му продължават да проектират ключовия лихвен процент близо нула до 2023 г.
Ръстът на работните места в Америка се ускори през май – заедно със заплащането на работниците – и равнището на безработица спадна до 5.8%, според доклад на Министерството на труда от петък.
„Няма да се откажа от следващите пакети“, каза Йелън. „Те не са замислени като стимул, а като инвестиции за задоволяване на дългогодишните нужди на нашата икономика.“
Йелън каза, че чиновниците, управляващи паричната политика, могат да се справят с всяко потенциално покачване на инфлацията, ако тя се задържи.
„Познавам този свят - те са много добри“, каза Йелън в интервюто. „Не вярвам, че ще го прецакат.“