Как Дания и Швеция станаха лидери на европейската фармацевтична индустрия
Двете държави са сред първите в света по инвестиции в научноизследователска и развойна дейност
С мощен тласък от продажбите на своите новаторски лекарства за отслабване датската фармацевтична компания Novo Nordisk се превърна в най-големия бизнес в Европа. Базирана в предградие на Копенхаген, тя може би не е разпознаваема колкото Ikea или Lego. Но с 55 000 служители по целия свят – 23 000 от тях в Дания – и оценена към ноември на около 452 млн. долара, тя е най-видимият представител на сектор, който се развива скоростно в последните месеци.
В Европа през последните години във видими лидери на фармацевтичната индустрия се превърнаха именно Дания и Швеция. Растежът се задвижва от комбинация между правителственото финансиране за научни изследвания и помощта от по-големите компании в областта.
Доклад на фармацевтичния клъстер на Дания и Швеция показва, че за последното десетилетие износът на фармацевтичния сектор в Дания се е увеличил повече от два пъти и достига 19 млрд. евро. За да се прецени мащабът – това представлява около една пета от целия експорт на страната. Шведският фармацевтичен износ пък е нараснал с две трети за същия период.
Пример за мащаба бе даден и през последните седмици – с данните за БВП. През първата половина от годината БВП на Дания нарасна на годишна база с 1.7%. Според главния икономист на централната банка на Дания Лас Олсен без приноса на фармацевтичния сектор икономиката се свива с 0.3%.
Периодът съвпада с огромното търсене на двете лекарства на Novo Nordisk – за диабет и затлъстяване.
Случаят на компанията е необичаен – тя се контролира от Novo Nordisk Foundation – структура с нестопанска цел и филантропски нагласи. Моделът е подобен на този на Lego и Carlsberg и означава, че Novo Nordisk никога не е бил продаван на чуждестранни купувачи.
Бих казал, че това е една от основните причини защо Дания като страна с пет и половина милиони души наскача възможностите си“, казва Касим Кутай, главен изпълнителен директор на Novo Holdings.
Част от мисията на фондацията е да гарантира, че скандинавските страни ще останат център за научни изследвания. А печалбите на компанията се реинвестират чрез фондацията в изследователски проекти. Примери за такива са инвестиция от 300 милиона евро в изследователски център за медицина със стволови клетки и инвестиция от 200 милиона евро в квантово изчисление за биологични изследвания.
Но има и силна държавна подкрепа. Както Дания, така и Швеция имат специални стратегии за науката и инвестират над 3% от техния БВП в научни изследвания и иновации, което ги поставя сред първите в света по инвестиции в научноизследователска и развойна дейност на глава от населението.
Според изследване на индустриалната група SwedenBIO, която представлява биотехнологиите в скандинавската страна, голям брой нови биотехнологии се разработват именно в Швеция, а страната се нарежда на пето място в Европа по брой лекарства, които се създават – пред страни като Нидерландия и Италия с присъствие в сектора.
От пепелта
Скандинавците не са имунизирани срещу загуба. Конкурентът на Novo Nordisk – AstraZeneca беше голямата шведска фармацевтична компания, но през 2013 г. тя обяви, че премества изследователския си щаб в Кеймбридж, Великобритания.
Но след като този ход беше обявен, шведското правителство се намеси, за да се увери, че фармацевтичната екосистема няма просто да изчезне. Разтегнатият бивш щаб на компанията за научноизследователска и развойна дейност, базиран близо до Стокхолм, сега се използва отново за настаняване на медицински стартъпи.