Климатичните аномалии нанасят удар върху минната индустрия
Най-големите минни компании в света очакват ограничен добив на желязна руда, мед и други минерали
Обилни валежи, безпрецедентна суша и други екстремни метеорологични условия по целия свят намаляват печалбите на минните компании и ограничават добивите на желязна руда, мед и други широко използвани минерали, тъй като изменението на климата засяга още една индустрия, пише Reuters в анализ по темата.
Това е необичайна ситуация за компании, които имат опит да работят навсякъде по света, включително на километри под земята, по върховете на планините и на места, където температурите често варират от 38 до -18 градуса.
Но през първата половина на 2022 г. минната индустрия - която отдавна е изправена пред критики за това как производството на въглища влияе върху климатичните промени - се бори с куп инциденти, свързани с времето, които са напълно извън нейния контрол. Ръководителите описаха своите проблеми, свързани с времето, в отчетите за печалбите тази седмица и предупредиха, че те вероятно ще продължат.
Ние преглеждаме няколко различни сценария, за да се приспособим към вероятността да има допълнителни странни метеорологични явления“, каза главният изпълнителен директор на канадската Lundin Mining Corp Питър Рокандел.
Lundin намали прогнозата си за производство на мед за 2022 г., след като проливните дъждове попречиха на добива в мината Chapada в Бразилия - съоръжение, което през 2019 г. се бореше със суша.
Британската Anglo American Plc намали дивидента си, след като поройните дъждове навредиха на добива на желязна руда в Бразилия през първата половина на годината, въгледобива в Австралия и добива на платина в Южна Африка.
Крайностите, които видяхме през първото тримесечие на тази година, изпревариха всички разумни способности за прогнозиране, които имахме“, каза главният изпълнителен директор на Anglo Дънкан Уонбалд.
Добивът на желязна руда на англо-австралийска мултинационална компания Rio Tinto Ltd от австралийския регион Пилбара са намалели с 2% през първата половина на годината в сравнение със същия период на 2021 г., отчасти поради „значително по-високи от средните валежи през май.“ Rio също каза, че добивът на титанов диоксид в Мадагаскар е спаднало на фона на един от най-лошите сезони на циклони в тази страна от 2008 г.
С инфлацията и високите разходи за енергия, които вече топят паричните резерви на компаниите, смущенията, причинени от екстремното време, са още по-очевидни.
Когато пазарите са напрегнати, тези неща просто стават много по-съществени... но не можете да направите много“, каза анализаторът Бен Дейвис от Liberum.
Цената на екстремните климатични условия също се измерва в човешки животи. В Буркина Фасо неочаквано силни дъждове по време на сухия сезон причиниха внезапни наводнения в цинковата мина на Trevali Mining Corp през април, убивайки осем миньори, които бяха блокирани под земята.
Бразилската Vale SA - една от най-големите компании за добив на желязна руда в света, заяви, че производството на стоманодобивния минерал е спаднало през първите три месеца на годината поради проливните дъждове. Англо-швейцарската Glencore предупреди, че наводненията могат да намалят добива на въглища в Австралия тази година.
Мината компания, която е най-големият производител в света на платина - Sibanye Stillwater Ltd - затвори своите платинени мини в Монтана миналия месец, след като планинският сняг бързо се стопи на фона на необичайно топло време, причинявайки наводнение, което отнесе няколко ключови пътища и мостове.
ArcelorMittal SA съобщи, че производството на стомана в южноафриканското звено (ACLJ.J) е спаднало с почти една трета през първото полугодие след тежки наводнения в провинция Квазулу-Натал и повредени железопътни линии.
Сушата
В Чили - най-големият производител на мед в света - минните компании са изправени пред продължаваща водна криза поради историческа суша, продължила повече от десетилетие и тази година само се влоши. Antofagasta Plc, която е една от най-големите компании за добив на мед в страната, очаква производството на червения метал да спадне тази година поради безпрецедентната суша.
Водата е от съществено значение при производството на мед, използва се изобилно за отделяне на минерала от неговата руда и в следващите стъпки. За да се противопоставят на недостига на вода, много минни компании обезсоляват океанската вода и я използват в своите процеси.
Earthworks, екологична група, която проследява минната индустрия, каза, че минните компании трябва да направят повече, за да финансират подобрения на инфраструктурата на фона на променящия се климат.
Минодобивните компании твърде дълго даваха приоритет на крайния си резултат пред инвестирането в безопасност и устойчивост“, каза Ян Морил от Earthworks.