Потвърдиха „безпрецедентната“ глоба от $5 млрд. за Facebook
Нов съвет ще наблюдава практиките за поверителност на компанията и ще се отчита на всеки 3 месеца
Федералната търговска комисия на САЩ обяви днес, че е наложила на Facebook глоба от $5 милиарда за злоупотребата с потребителски данни, която придоби известност след скандала с Cambridge Analytica. Уреждането на спора е резултат от нарушаването от страна на Facebook на споразумение от 2012 г. с Федералната търговска комисия, в което компанията е поела ангажимент да не предоставя потребителски данни на трети страни без съгласие.
Санкцията представлява най-голямата глоба, налагана някога от Федералната търговска комисия, като регулаторът я определи като "безпрецедентна".
Преди седмици "Уолстрийт Джърнъл" съобщи за размера на очакваната глоба, но тогава нито от Комисията, нито от компанията потвърдиха информацията. Днес обаче наказанието официално е факт.
Facebook обаче явно е била наясно, че ще получи огромна глоба, тъй като миналия месец при представянето на финансовите резултати за първото тримесечие от компанията обявиха, че са заделили между 3 и 5 млрд. долара с подобна цел.
Facebook ще трябва, като част от споразумението с регулатора, да създаде нов комитет на ниво съвет, който да следи за неприкосновеността на личните данни. Но споразумението с правителството не включва никакви съществени промени относно доходния рекламен бизнес на Facebook, в чиято основа е събирането и използването на лична информация на повече от 2 милиарда потребители, коментира Reuters.
"Въпреки многократните обещания към милиардите потребители по света, че те могат да контролират как се споделя тяхната лична информация, Facebook подкопава избора на потребителите", заяви председателят на FTC Джо Симънс в съобщение за пресата. "Мащабът на наказанието от 5 милиарда долара и облекчаването на поведението са безпрецедентни в историята на комисията. Споразумението е предназначено не само за наказване на бъдещи нарушения, но, което е по-важно, за промяна на цялата култура на поверителност на Facebook, за да се намали вероятността от продължаващи нарушения", се казва още в изявлението.
Споразумението изисква да се създаде нов, независим съвет, който да наблюдава практиките за поверителност на компанията. Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг и други "определени служители по спазването на изискванията" ще трябва да представят тримесечни доклади, че компанията защитава поверителността на потребителите. Независим оценител също ще представя тримесечни доклади за поверителност.
Споразумението обхваща и WhatsApp и Instagram.
Освен постигнатото споразумение и рекордната глоба от ФКТ, Facebook може все още да бъде подложена на сериозен контрол от страна на главния прокурор на САЩ, европейските власти и американското министерство на правосъдието, което снощи обяви, че предприема широкообхватен преглед дали големите американски технологични компании, включително Facebook, са придобили твърде много власт на пазара.