Смартфон на руло, или как LG ще бори конкуренцията на Samsung
Огъващите се устройства са една от тенденциите на бъдещето, a LG явно работи по по-различен вид дисплей
~ 2 мин.
LG, която преди дни показа прелюбопитния си навиващ се на руло телевизор, изглежда експериментира със същата технология и в областта на смартфоните. Оказва се, че корейският гигант може да отговори на конкуренцията, опитваща да пусне телефони със сгъваеми дисплеи, с малко по-различна версия на подобен вид устройство.
Техническият директор на LG потвърди в интервю за Tom’s Guide, че компанията експериментира както с огъващи се, така и с навиващи се на руло телефони, предава Mashable.
„Изследваме много различни форми за телефони, включително сгъваеми и навиващи се“, обяснява той. По думите му технологиите вече са се развили дотолкова, че да дадат възможност за много голяма флексибилност.
Иновациите са добре дошли на фона на задаващите се 5G комуникации, които от своя страна ще имат нужда от по-големи от сегашни екрани. Затова и от години се търси начин как устройствата да са едновременно големи, но и компактни.
Производителите на смартфони отдавна загатват за огъващи се устройства, а по всичко личи, че първите такива може да се появят още тази година. Samsung е един от най-амбицираните в тази посока, като през ноември 2018 г. се осмели да покаже прототип на своята версия. По последни данни компанията може да пусне първия си телефон с огъващ се дисплей още през първите шест месеца на 2019 г.
Китайската компания Royole също показа сгъваем телефон – FlexPai, който обаче в началото ще достъпен само на местния пазар.
Информацията от LG пък любопитна и заради дългогодишните експерименти на компанията с гъвкави дисплеи. Преди броени дни на изложението CES 2019 в Лас Вегас тя показа своя OLED телевизор от следващо поколение, който привлече вниманието на феновете по света с опцията за навиване на екрана благодарение на монтирането му на специално гъвкаво вещество, вместо на стъкло.
Идеята, че иновацията може да се използва и за смартфони е още по-интригуваща според някои, тъй като тя се различава от технологиите на Royole и Samsung. Въпрос на време е обаче да се проследи бъдещето на разработката – как и дали тя ще бъде възприета масова, или е само преходна глезотия, предшестваща нещо друго.