Все повече чужди фирми намират място у нас
Младите хора трябва да правят информиран избор за това какво да учат, смята Андрей Новаков
- Разкажете ни за пътя на един млад човек до Европейския парламент? Трудно ли се извървява?
Пътят е дълъг и не е лесен, но не е невъзможно. Попаднах в среда, в която се дава шанс на младите хора и те се оценяват. Нямам типичната история на човек, който се е готвил цял живот за това, което прави. Работил съм много неща, включително и на строеж. Паралелно с това бях изключително фокусиран и целеустремен, в това което правя в университета и извън него. Използвах всеки един момент, за да се уча от преподавателите и колегите си, не просто от лекциите. Ако имаш дарбата да чуваш, докато слушаш в разговорите с всеки един човек, можеш да научиш много.
По-важното е не дали пътят е дълъг, а какви качествата притежава даден човек. Ако до вчера се ценяха хората с дипломи и сертификати, то днес се ценят хората, които имат знания и умения, а съвсем скоро ще започнем да ценим хората, които създават знания и умения. Това, което съм си поставил за цел, е не е просто да се вписвам в стандартите, а да ги променям.
- Какво е лицето на България в Европа, как ни приема Западът?
У нас все повече хора, които се издигат и правят кариера в чужбина, са пример затова какво можем ние българите. Лицето ни се приема все по-добре, защото показваме, че когато се обединим около нещо, то може да се случи. През 2009 г. решихме, че ни трябва нещо различно и вече резултатите са налице. Това е най-малкото, което можеш да кажеш, но това е нещо, което засяга всеки от нас. До морето пътувахме за 7-8 часа, в София ни трябваше един час, за да стигнем от единия край до другия. Днес времето за пътуване е съкратено в пъти. Нещото, което променя съвсем лицето на България - това са хората. Вече имаме достатъчно основания да трупаме самочувствие. Поводи за гордост са всички хора, които стават в 6 часа и отиват на работа и въпреки всичко не са се отказали, инвестират в децата си и образованието им.
- Какви мерки са необходими, за да останат младите хора в България?
За да се справим с младежката безработица, ни трябва младежки подход. Трябва да си дадем сметка, че живеем в свят, в който всеки ден трябва да си по-добър от предния, за да успяваш. Не може да търсиш вината у никого, ако не си положил достатъчно усилия.
Трябва да се обясни на хората всъщност какво изисква трудовият пазар, какви длъжности се търсят, какви заплати се предлагат, така че да направят информиран избор за това какво да учат, за да не се оказват безработни накрая. Трябва заетите хора да започнат да получават по-високи заплати, но това минава през дълъг списък от неща, които трябва да се случат.
Едно от тях е не да помагаме на всеки поотделно, нито държавата да се превръща в мащеха за всеки от нас, тя единствено трябва да създаде условията и да се отдръпне. Тогава, когато имаме работеща икономика и добри условия за създаване на бизнес, страната ни ще стане привлекателна за младото поколение.
Нека първо да си зададем въпроса колко от хората, които не могат да си намерят работа, всъщност истински си търсят? Често чувам някой млад човек да казва, че има диплома за висше образование, но тук няма да има работа за Х пари. Защо? Посочете ми държавата, в която завършваш и ставаш началник – няма такава. Имаме много проблеми, за които аз не отричам.
Много пъти драмата я създаваме самите ние. Ако назад във времето хората са търсели повод да напуснат България, са имали безброй, но има и такива, които са останали и те трябва да бъдат пример за нас.
- Подобрява ли се инвестиционната среда в България?
Ако съдим по това колко чуждестранни инвеститори идват у нас, статистиката показва, че има все повече чужди инвестиции. Дали обаче са повече в сравнение с тези, които биха могли да дойдат, не знам. Но е факт, че всеки ден има все повече неща, които могат да привличат инвеститорите у нас. Те не гледат само какви кадри има, а и какви данъци ще плащат и колко е стабилна държавата. А в България в момента средата е добра. В бизнеса има едно правило и то е печалбата. Много фирми се преместиха от Гърция в Петрич и Благоевград. Виждам, че все повече лога и табели на международни компании намират място върху сгради в Пловдив, Бургас, Варна, Благоевград, което за мен е атестат.
Инвеститорите у нас са привлечени предимно от стабилната политическа атмосфера в страната, ниските данъци и не на последно място има много талантливи, висококвалифицирани млади хора, които са готови да се реализират на пазара на труда. Доброто географско разположение тук и развиващата се инфраструктура също са фактор, защото без значение дали бизнеса ти е в сектора на транспорта и логистиката, ако ти не можеш да докараш хората до работа, а знаеш, че можеш по-лесно да го направиш в Румъния, ще отидеш там.
- Какви са бъдещите цели и проекти на най-младия евродепутат?
Започнах достатъчно неща, които трябва да довърша докрай. Искам след време да видя конкретните резултати от кампанията ми за намаляване на бюрокрацията в Европейски съюз. Искам да видя добре работеща младежка гаранция, която има за цел да направи така, че все повече млади хора да намерят работа. Искам все повече пари от европейската “Солидарност” да идват в България. Това, уверявам ви е достатъчно времеемко начинание, което изисква и много усилия. Колкото се може по-добри новини за България, това са моите основни цели.