Заспалият чешки град, който помага на ЕС в глобалната война за чипове
Рожнов под Радостем привлече най-голямата инвестиция на чуждестранна компания в Чешката република от три десетилетия насам
Чешкият град Рожнов под Радостем е известен най-вече със сладките си пайове с ром и с музея на открито, в който са показани исторически дървени къщи. Отскоро обаче се асоциира и с нещо високотехнологично – ключовите за съвременната индустрия полупроводници.
През юни американският производител на чипове ON Semiconductor Corp. избра Рознов за нов производствен център на стойност 2 млрд. долара. През последните седмици градът привлече множество посещения – на строителни предприемачи, ръководителя на местния университет и държавни служители, следвани по петите от телевизионни екипи.
Интересът не е изненадващ, като се има предвид, че инвестицията ще бъде най-голямата на чуждестранна компания в Чешката република от три десетилетия насам. Но тя отразява и факта, че планът за производство на микрочипове от ново поколение зависи от много фактори.
Onsemi ще разшири съществуващия обект за производство на чипове за електромобили и възобновяеми енергийни източници, като вече е подписан договор с Volkswagen AG. Успехът е важен не само за града и стагниращата чешка икономика, но и за способността на Европейския съюз да осигури доставки в условията на глобална битка за критични компоненти.
Полупроводниците се превръщат в гръбнака на съвременната икономика“, заяви министърът на промишлеността и търговията Йозеф Сикела. „Колкото повече от тези нови технологии можем да произвеждаме на вътрешния пазар, толкова по-добре за нашата икономическа сигурност.“
Инвестицията на Onsemi е скромна в сравнение с някои технологични проекти на други места в Европа. Но настоящият завод в Рознов вече играе изключителна роля в компанията, тъй като проектира и произвежда полупроводници. Това е от ключово значение за придвижването на чешката икономика към по-печеливша и по-малко трудоемка индустрия от традиционното производство на автомобили и автомобилни компоненти.
Около 2200 служители на Onsemi в страната произвеждат по 10 милиона чипа дневно за клиенти от автомобилната, промишлената и телекомуникационната индустрия, като BMW AG, Mercedes-Benz AG, Siemens AG, Apple Inc. и Samsung Electronics Co.
Макар че планираната инвестиция ще създаде само 800 нови работни места през следващите седем години, Onsemi очаква годишните приходи в Рознов постепенно да се увеличат четирикратно до поне 1.2 млрд. долара, тъй като разширяването ще се съсредоточи върху по-печеливши полупроводници от силициев карбид с по-голям капацитет.
Първото предизвикателство обаче е да се гарантира, че градът с население от 16 000 души може да се справи с разширяването. За да разсее опасенията на местните жители за недостиг на училища, лекари и жилища, кметът Ян Кучера заяви, че ще бъдат построени между 300 и 400 нови апартамента, а градът ще похарчи равностойността на 85 млн. долара за подобряване на местните пътища, паркинги и други услуги.
Мечтата на всеки кмет е високотехнологична инвестиция от компания, която вече познавате и която ще привлече образовани хора“, каза Кучера в обновената библиотека на Рожнов. „И точно това получаваме.“
Перспективата градът да се присъедини към следващата индустриална ера е в ярък контраст с предизвикателствата, пред които е изправен съседният регион около град Острава, само на час път с кола. След края на комунизма през 1989 г. най-източната част на Чешката република е измъчвана от рязък спад на традиционните минна и металургична промишленост и хронична безработица.
Само това лято спящ стоманодобивен завод в Острава се обяви в несъстоятелност, след като не можеше да плаща сметките за енергия и заплатите на своите близо 5 000 служители.
Производството на полупроводници в Рожнов датира от първите дни на Студената война, когато тогавашната комунистическа Чехословакия премества там част от електронната си промишленост от място близо до германската граница. След падането на Берлинската стена конгломератът, който тогава се нарича Tesla Roznov, е разбит, като подразделението му за чипове е продадено на пионера в производството на мобилни телефони Motorola Inc. и по-късно става част от базираната в Аризона компания Onsemi.
Новото съоръжение ще се занимава с целия производствен процес – от отглеждането на кристали от силициев карбид до крайния продукт, а не както досега – да се разпределя между обектите на Onsemi на три различни континента.
Това означава, че чиповете ще се произвеждат по-близо до клиентите в автомобилната индустрия, която е традиционният двигател на чешката икономика, а сега е засегната от бързо нарастващите заплати, глобалните нарушения на веригата за доставки и конкуренцията на китайските електромобили.
Месец след обявяването на разширяването на Рознов Onsemi подписа многогодишна сделка за доставка на части от силициев карбид за Volkswagen, собственик на доминиращия чешки производител Skoda Auto AS. Както VW, така и Skoda трябваше многократно да ограничават или спират производството през последните три години поради прекъсване на доставките на чипове, произведени предимно в Азия.
Разширяването на завода в Рожнов е „важна стъпка в усилията за намаляване на зависимостта на ЕС от вноса на стратегически стоки и компоненти“, заяви Хелена Хорска, главен икономист в чешкото подразделение на Raiffeisen Bank International AG и съветник на министър-председателя Петр Фиала. Тъй като чиповете на Onsemi се използват и в соларни панели, инвестицията в крайна сметка може да помогне за намаляване на зависимостта на страната от автомобили, каза тя.
Onsemi все още преговаря с чешкото правителство и ЕС за финансова подкрепа, която може да покрие около една четвърт от инвестицията. Ако всичко върви добре, компанията планира да започне изграждането на ново производствено хале през следващата година срещу съществуващия си комплекс в Рожнов.
Наистина, проектът е обявен от политици и бизнес лидери за благодат за страната, която някога бе давана като пример за икономическата трансформация от комунизъм към свободен пазар.
Но ниската безработица в ЕС се оказа по-скоро проклятие, отколкото благословия: В продължение на години ръстът на заплатите значително изпреварваше този на производителността, което допринесе за инфлационната криза, от която страната все още се възстановява.
Чешката република започна да изостава дори от по-бедните си регионални партньори, когато става въпрос за инвестиции от чужбина, особено в нови технологии. Преди година Intel Corp. избра съседна Полша за завод за сглобяване и тестване на чипове на стойност 4.6 млрд. долара, докато близката Унгария се превръща в европейски център за производство на батерии за електрически превозни средства.
Според Алес Каб, ръководител на чешкия бизнес на американската компания, Onsemi иска да помогне за запълването на тази празнина. След като веднъж бъдат създадени тези нови вериги на доставки, производителите на автомобили и други купувачи на чипове вероятно ще се придържат към тях поне две десетилетия, прогнозира той.
Сега е нашият шанс да се качим на въжето“, каза Каб в завода на компанията в Рожнов. „Такъв прозорец от възможности се отваря веднъж на много дълъг период от време.“