5 български крафт бири, които трябва да пробвате
Те нахлуха с голяма бързина в полезрението на нашенците в последните 2-3 г.
Крафт бирите нахлуха с голяма бързина в полезрението на българските любители в последните две-три години. За тях започна да се говори все повече, а тяхната рекламна стратегия се развива „от уста на уста“ най-често в социалните мрежи.
При направата на крафт бира голяма част от процеса се извършва ръчно от тесен кръг хора в малка пивоварна. В контраст с масовите бири на пазара е и крафт пивото, в което потребителите намират много по-широка гама от вкусове, аромати, както и разнообразие в цвят, плътност, алкохолно съдържание.
Крафт-пивоварните представляват „малки, независими и традиционни“ предприятия за производство на нетрадиционна бира. Понастоящем бизнесът с крафт-бира е един от най-бързо растящият пивоварен сектор в света.
Въпреки че първоначално заради размера на пивоварните се използваше терминът "микропивоварна", при комбинацията с крафт-пивоваренето постепенно започнаха да се отразяват алтернативните отношения и подход към гъвкавостта, приспособимостта, възможността за експериментиране и грижите към клиентите, характеризиращи тази нова тенденция.
Ето няколко български крафт бири, които си заслужава да опитате:
5. „Диво пиво“
Количество: 500 мл.
Алк.: 4.5%
Стил: Светъл ейл
Цвят: Светла
Изцяло български продукт, произведен в първата българска микропивоварна, която бутилира бира за пазара. Става въпрос за Пивоварна 359 разположена в софийското село Мрамор, от което е и водата за продукцията им. Нефилтриран, светло-кехлибарен ейл с немски малц Weyermann, американски сортове хмелове, произведени в България и мая от Белгия. Диво пиво е плод на три годишна разработка и е, както обичаме да казваме, леко побългарен вариант на блонд ейл - пивка, с леко битър и сух завършек. Нефилтрирана, с вторична ферментация в бутилката.
4. Ах! Red Ale
Количество: 330 мл.
Алк.: 6.2%
Стил: Подправен червен ейл
Цвят: Червен
Ах! Бирена Работилница представя може би най-странната за сега бира от родните марки. Червен ейл с мента и мурсалски чай. И двете съставки са доста осезаеми като на моменти дори надвишават малца и хмела в бирата. Вари се по поръчка в белгийска пивоварна.
3. „Гларус“
Количество: 500 мл.
Алк.: 4.2%
Стил: Английски светъл ейл
Цвят: Златисто-кехлибарен
Светла бира направена по технологията на "ейла". Популярна във Великобритания и САЩ сред любителите на крафт бира, заради многобройните възможни комбинации от хмел и малц, които водят до много интересни резултати. В този вариант са използвани aмерикански и словенски хмел, които се допълват отлично и придават свежо усещане на цитрус. Малцът изпъква с леко бисквитена и карамелена нотка.
2. “Бял Щърк“
Алк.: 5 %
Количество: 330 мл.
Бял Щърк е бутикова бира, създадена в България. Бирата е горно ферментирал ейл с вторична ферментация в бутилката. Оригинална рецепта, която е един деликатен баланс между следните съставки: три различни баварски сорта малц, два американски вида хмел - Каскада и Нъгет, белгийска мая. Рецептата на White Storck е тайна, a изпълнението й отнема около месец.
1. Luc’s
Количество: 330 и 600 мл.
Алк: 5.7%
Luc’s е по-скоро жива бира. Произвежда се по белгийска технология, но е с типично български вкус. Може да се опита в град Трявна в бирарията със същото име. Тя е прясна, нефилтрирана, непастьоризирана и нестабилизирана бира, която се консумира до 72 часа след производството й. Произведена по обичайната технология, но за разлика от "обикновената" са спестени механичното пречистване - филтриране - и термичната обработка - пастьоризация. Дрождите отговорни за ферментацията и други процеси при производството са живи - затова е и "жива".