Подкаст | С влизането в еврозоната търсенето на имоти в България ще се свие
IT секторът в момента изкривява имотния пазар в София и големите градове, а проблемите му ще се отразят негативно
С евентуалното влизане на България в еврозоната търсенето на имоти и ипотечни заеми ще се свие. Това се наблюдава масово в новите членки на валутния съюз и се дължи на два фактора: от търсенето ще отпаднат две групи – тези, които се опитват да „изперат“ сивите си пари, и тези, които очакват еврото допълнително да повиши цените на жилищата.
Това разказа в четвъртия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“ кредитният експерт Тихомир Тошев, управител на кредитния консултант „Кредит център“.
По негови думи след влизане в еврозоната обикновено в държавите членки цените нарастват с между 8 и 15%, а търсенето се свива. Пример е и най-новият член на еврозоната – Хърватия. Единственото изключение от тази тенденция е Литва.
Само в Литва цените паднаха с около 30%, пазарът там се пренавиваше няколко години преди еврозоната, както се случва и тук. Те имаха 80% ръст на цените на имотите 3 години по-рано. Не го виждам толкова пренавит нашия пазар, като брой сделки – още не можем да бием рекорда от 2008 г. Но ръстовете не са здравословни“, коментира Тошев.
По отношение на прането на пари през имотния сектор, той посочи, че причината е основно в законодателството и регулациите, които го позволяват.
Влизането в еврозоната пришпорва хората с големи суми и наличности от сиви пари да ги извадят и да ги изперат. Определено това влияе на пазара“, категоричен е експертът.
Друг момент, който изкривява пазара, са високите заплати в IT сектора. Според Тошев възрастовата граница на хората, които искат да си купят жилище с ипотека, пада.
Преди 10 години почти нямахме клиент под 30 години, сега имаме клиенти и под 25 години от IT сектора, където доходите са доста над средните. Този сектор изкривява пазара в София и големите градове, а ако, както се говори, че заради изкуствения интелект и по ред други причини този сектор може да влезе в проблем, ако там почнат съкращения, това ще се отрази неминуемо на пазара“, допълни Тошев.
По отношение на ограниченията на ипотечното кредитиране, наложени от Българската народна банка, експертът вижда в това опит за намаляване на рисковете както за банките, така и за клиентите, като вече се наблюдават резултати от регулацията.
Има леко отдръпване от кредитоискателите с най-ниските доходи от началото на октомври, но въпреки това ще имаме силни месеци до края на годината“, прогнозира Тошев.
Според неговите наблюдения ипотечните кредити в България се теглят за 30 години, но се погасяват за между 10 и 12. С такива все повече се купуват и втори жилища – ваканционни имоти на морето или в чужбина.
Българите започваме да си купуваме втори дом и в Европа – Гърция, Испания, Франция“.
По отношение на лихвите по ипотечните заеми, той не очаква съществено движение в следващата година, като според него те ще се движат в границите 2.5 – 3%.
Лека-полека започват да се появяват лихви по депозити, което неминуемо ще доведе до леко покачване на лихвите по кредити, но не нещо съществено“, посочва той.
С влизането на България в еврозоната пък Тошев се надява на българския пазар да си проправят път и офертите с фиксирана лихва по ипотечните заеми за целия период.
За какви видове жилища се теглят ипотеки, за банковите и други такси около жилищния кредит и за условията, които предоставят кредитните консултанти, чуйте в четвъртия епизод на третия сезон на подкаста "Едно Наум".