Да мислим за дългосрочно икономическо планиране
Подобна дългосрочна визия би осигурила предвидимост както за вътрешния бизнес, така и за международните компании, които се надяваме да привлечем тук, смята икономистът
Константин Проданов пред Economic.bg:
Трябва мислим в посока на дългосрочно икономическо планиране. Става дума за поне 7-годишни модели на планиране, които да съвпаднат с макрофинансовата рамка на бюджетиране на европейските средства. Това заяви пред Economic.bg Константин Проданов, водач на листата на АБВ в 24 МИР по отношение на икономическата част от програмата на партията.
Той подчерта, че основната необходимост от такава дългосрочна визия е осигуряването на предвидимост както за вътрешния бизнес, така и за международните компании, които се надяваме да привлечем тук. По думите му независимо кой е на власт, трябва да се определят 3-4-5 приоритетни стратегически сектора с висока добавена стойност, които да сменят профила на икономиката: "Няколко такива сектора биха могли да бъдат фармацията, био-технологиите и IT-сектора", добави Проданов, който подчерта, че финалният анализ трябва да бъде много сериозен и с широк консенсус.
Подобна стъпка обаче ще изисква средства не само от частния сектор: "Държавата ще трябва да насочи публични средства, които да се използват прозрачно. Един конкретен начин за това е създаването на национална инвестиционна компания, която да управлява публичните средства за подобни инвестиции", каза още Проданов. Той подчерта, че компанията следва да се основава на принципите на публично-частното партньорство.
Икономистът смята още, че е нужна реформа на данъчната система в страната. "Връщане на прогресивното подоходно облагане с необлагаем минимум около линията на бедността е първа стъпка за това". Проданов обаче заяви, че 10%-ната ставка следва да остане за широк диапазон от доходи до 10 пъти минималната ставка: "Над това ниво става дума за ставка от 15 или 20 процента", обясни той.
На въпрос какво смята за идеята държавните служители да плащат сами осигуровките си, той заяви, че като икономист намира предложението за добро, но не ангажира АБВ с позицията си, тъй като в програмата на партията подобна стъпка не е застъпена: "От чисто икономическа гледна точка следва това да се случи, защото иначе има неравнопоставеност между държавния и частния сектор".
Проданов разкритикува и идеята на ГЕРБ за възможно увеличение на подоходния данък с до 2% по общини, застъпена в програмата им за предстоящите избори, като заяви, че подобна стъпка би създала кошмар за данъчна администрация: "Това означава 264 данъчни ставки, колкото са общините в страна", каза той.