Нови 1300 MW ВЕИ влизат в системата тази година
Общо инсталираните зелени мощности ще достигнат 5600 MW, съобщи КЕВР
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е издала лицензи за 1300 MW нови ВЕИ проекти само за първите 10 месеца на тази година. Това каза председателят на регулатора Иван Иванов по врeме на корейско-български енергиен форум, организиран от Атлантическият клуб в България, Корейската агенция за насърчаване на търговията и инвестициите (KOTRA) и Посолството на Република Корея в България.
До края на 2023 г. у нас са инсталирани 4300 MW ВЕИ, a с новите лицензи те достигат общо 5600 MW.
По думите на Иванов с нарастването на ВЕИ производството се ускорява и преходът на България към по-зелено бъдеще.
Новите ВЕИ проекти обаче създават и проблеми в системите за пренос и разпределение. Според Иванов решението на този проблем е в модернизацията и разширението на мрежите, което обаче изисква време и ресурс.
Той посочи и решения, които могат да имат ефект веднага, например временната схема за присъединяване към мрежата. Въведена преди месец с приемането на Наредба 6, обаче възможностите ѝ бързо се изчерпват и още през първия месец са депозирани 51 заявки за 109 МW.
Гъвкавото присъединяване е второто решение, което очерта Иванов.
Соларните паркове произвеждат енергия в продължение на 1300 – 1400 часа годишно. През останалото време заявеният капацитет остава неизползван. Според председателя на КЕВР това позволява да се присъедини вятърен парк, например, който да използва пълноценно същия капацитет, тъй като припокриването между двата енергийни източника (слънце и вятър) е само 4%.
Нещо, което не се изпълнява, е пълна видимост на разполагаемия капацитет на съответната мрежа“, каза Иванов.
Препоръката е Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и ЕРД да осигурят видимост на разполагаемата преносна способност на съответната мрежа и ясно да обозначат ангажирания и свободния преносен капацитет, както и на енергийния източник, чиято произведена енергия преминава през съответния участък на мрежата. Това ще оптимизира подаването на заявки за присъединяване към системата.
Иванов очерта и важността на инсталациите за съхранение на енергия.
Те са мощен инструмент за преодоляване на дисбалансите в сектора, предизвикани от експоненциалния ръст на енергията, произведена от ВЕИ. Те са мощен аргумент срещу тезата, че неравномерността в производството на енергия от ВЕИ е непреодолима“, каза Иванов.