Еврото обградено от неволи, доларът не много привлекателен
„Фискалната пропаст” не позволява по-големи спадове при златото
Еврото днес е стабилно срещу долара, търгувайки се близо до 2-седмичното дъно, което дойде при протестите в Испания и Гърция срещу ограничителните мерки. Те показват предизвикателствата пред които са изправени задлъжнелите държави от еврозоната.
Единната валута е стабилна на 1.2878 срещу зелените пари при 2-седмично дъно вчера на 1.2835. Подкрепа оказва 200-дневната пълзяща средна при 1.2826, а следващата опора е 1.2740, което е 38.2% корекция на покачването от юли до септември.
Нежеланието на Испания да потърси извънредна помощ и да задейства по този начин програмата за покупки на облигации на ЕЦБ оказва натиск върху еврото. Междувременно доходността по испанските 10-годишни книжа скочи и отново надхвърли 6%.
Едно официално искане за помощ от Испания би променило картината, но засега няма никакви индикации за скорошни такива действия. Такова искане обаче е необходимо условие за ЕЦБ да активина новата си програма за покупки на облигации и да помогне на Испания да намали разходите си.
Тази седмица демонстранти се сблъскаха с полицията по улиците на Мадрид и Атина при нарастващите недоволства срещу непопулярните мерки, които се налагат в две от най-засегнатите европейски държави. Днес премиерът на Испания Мариано Рахой ще представи икономическите реформи и бюджета за 2013 година.
Все пак инвеститорите са предпазливи да не нараснат неимоверно много залозите срещу еврото, тъй като настроенията лесно може да се променят ако Испания потърси помощ. От друга страна и никой не иска да трупа прекалено много долари, защото Федералния резерв провежда своя собствена програма на стимули.
Пазарите не забравят, че тази седмица се очаква и оценка на Муудис за кредитния рейтинг на Испания. Едно вероятно негово намаление би довело страната под инвестиционните оценки и ще увеличи натиска за по-бързи действия.
Неволите на еврото помогнаха на йената, която изглежда най-стабилна от големите валути. Евро/йена се котира на 100.01 при 2-седмично дъно вчера на 99.71. Долар/йена също слезе минимално и е на 77.64, като започна да се приближава до 7-месечното дъно от 77.13 от 13 септември, когато ФЕД оповести нов рунд от агресивни монетарни стимули.
„Фискалната пропаст” не позволява по-големи спадове при златото
Златото нараства днес след три поредни дни на загуби, но продължаващите проблеми в еврозоната, които помогнаха на долара и отслабиха петрола, ограничават печалбите на метала.
Инвеститорите се съмняват във възможностите на еврозоната да удържи дълговата криза, която вече е в третата си година. Това е видно от протестите срещу рестриктивните мерки в Гърция и Испания, две от най-уязвимите държави в еврозоната.
Спот цената нарасна с 10% през последните 5 седмици до почти 7-месечен връх, благодарение на предложените от централните банки стимули. Тази седмица обаче цената пада и достигна вчера 2-седмично дъно от 1737.50 долара за тройунция. Тази сутрин тя беше 1754 долара за тройунция.
Златото може да претърпи и още по-голяма корекция, тъй като доларът засега остава стабилен срещу еврото. Силният долар влияе негативно на суровините, деноминирани в долари, тъй като те са по-скъпи за притежателите на други валути и съответно по-малко търсени. Това означава, че металът може да спадне и към нивата от 1700/1720 долара за тройунция, но при всички случаи корекцията няма да е драматична заради добрата подкрепа идваща от статута на метала на предлагащ сигурност.
Слабостта на петрола също намалява интереса към златото. Високи цени на петрола обикновено се асоциират с нарастваща инфлация, което увеличава търсенето на златото като средство за защита срещу покачващите се цени.
Най-големият златен фонд в света SPDR Gold Trust претърпя най-голямото дневно намаление на активите си след месец май. Те спаднаха с над 10 тона от рекордните 1331.331 тона до 1320.777 тона злато към 26 септември.
Златото остава обаче подкрепено най-вече заради „фискалната пропаст”, която идва около края на годината. Под това понятие се има предвид Вашингтон или да намали федералния бюджетен дефицит, или в противен случай се задейства правило за намаление на правителствените разходи с 600 милиарда долара и повишение на данъците, които бяха приети миналото лято. Това би било много сериозен удар за и без това много крехката икономика.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД