Северно море може да бъде зелената електроцентрала на Европа
Как министрите на девет държави се обединиха в това да развият потенциала му
Министрите на енергетиката на деветте страни от Северно море потвърдиха отново амбицията си да превърнат региона в „зелената електроцентрала на Европа“ на министерската среща на Северноморското енергийно сътрудничество (NSEC) в Оденсе, Дания.
Те дадоха ясни препоръки на новата Европейска комисия как най-добре да се подкрепи тази амбиция, по-специално относно необходимостта от бъдещо укрепване на веригата за доставки на вятърна енергия в Европа.
Те също така подчертаха необходимостта от раздвижване на хибридни офшорни вятърни паркове чрез определяне на формула за споделяне на разходите възможно най-скоро и създаване на нов специализиран механизъм за офшорно финансиране.
Те също така подчертаха значението на пълното включване на Обединеното кралство във всичко това.
В съвместна декларация министрите на енергетиката на Белгия, Дания, Франция, Германия, Ирландия, Люксембург, Холандия и Норвегия идентифицираха шест ключови области на сътрудничество, включително конкурентоспособността на европейската офшорна вятърна верига и необходимостта от преоткриване на офшорната вятърна енергия.
Асоциацията за вятърна енергия WindEurope заяви, че регионът трябва да преосмисли подхода си към планирането на офшорна вятърна енергия и че с големите обеми офшорна вятърна енергия, които ще бъдат инсталирани в Северните морета през следващите години, националното планиране на веригата за доставки няма да е достатъчно.
Инвестициите изискват международно сътрудничество и координация на ниво морски басейн, се казва в него.
Индустриалният орган заяви, че силната европейска верига за доставки е предпоставка за по-нататъшното изграждане на офшорна вятърна енергия.
Хубаво е, че ЕС подкрепя това сега – с по-строги критерии за предварителна квалификация по отношение на киберсигурността, отговорно бизнес поведение и способност за изпълнение на проекти, залегнали в закона“, казаха от WindEurope.
Препоръките призовават за „инструмент за дигитална прозрачност“, който осигурява видимост за цялата верига на стойността на вятърната енергия и това трябва да служи като преглед на графици за търгове, производствени мощности, изисквания за оборудване и пристанищни мощности в страните от Северно море.
В крайна сметка се предвижда да обхване цяла Европа, включително Обединеното кралство и Норвегия. Като цяло препоръките призовават за „по-ефективно и конструктивно сътрудничество“.
WindEurope каза, че тесните места във веригата за доставки остават, особено по отношение на наличието на офшорни вятърни инсталации и сервизни кораби, пристанищната инфраструктура, разширяването и укрепването на връзките към сушата и наличието на квалифицирани работници.
Но европейската офшорна вятърна верига се разраства и до края на 2025 г. Европа ще може да произвежда 9.5 GW офшорни вятърни турбини годишно.
Асоциацията за вятърна енергия казва още, че европейските компании инвестират най-малко 10 милиарда евро в изграждането на нови фабрики и разширяването на съществуващите – за всичко от вятърни турбини до основи, кабели и мрежово оборудване.
Континентът трябва да продължи да улеснява достъпа до капитал, да дава възможност за равни условия на конкуренция с неевропейските конкуренти, да стимулира изграждането на мрежата - и европейската верига за доставки ще даде резултат.
С Европейския пакет за вятърна енергия и Плана за действие за мрежите на ЕС Европейската комисия предприе поредица от значителни стъпки за подкрепа на инвестициите във вятърната индустрия и поддържащата я инфраструктура. Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) подкрепи европейската вятърна индустрия с решаващи насрещни гаранции, каза WindEurope.
Но са необходими допълнителни стъпки на регионално ниво за улесняване на инвестициите – не на последно място в хибридни офшорни вятърни паркове, които се свързват с две или повече държави, енергийни острови и мрежи“, добави групата.
Препоръките призовават за нов подход към офшорното финансиране и започнаха предварителни дискусии за създаване на „офшорно регионално съоръжение“ за отключване на финансиране на ниво морски басейн.
Хибридните проекти са бъдещето на офшорната вятърна енергия в Северни морета и сега фокусът трябва да бъде върху изграждането на първите проекти.“
„Браво на министрите на енергетиката на Северни морета, че идентифицираха точно какво трябва да се случи, за да се увеличи инерцията на офшорния вятър и че ясно посочиха какво ЕС трябва да направи по този въпрос в своя нов петгодишен мандат“, каза главният изпълнителен директор на WindEurope Джайлс Диксън.