„Евтините“ продукти в eMAG останаха недостъпни
Предложенията, които бяха шумно огласени от компанията в последните дни, не са налични за покупка
Още със започването на продажбите в eMAG в ранни зори днес, всички евтини ИТ продукти свършиха още със старта на пазаруването. Най-атрактивните предложения, като например таблет за 47.99 лв., бе изчерпан още в 7.20 сутринта, при положение, че Black Friday стартира в 7.15 ч. Не беше достъпен и евтиният модел лаптоп за 359.98 лв. LED мониторът на LG с 18.5-инчов екран за 99.99 лв. също не беше в наличност 5 минути след стартирането на промоцията.
В блога на онлайн магазина обявиха, че броят продадени продукти надвишава 40 хиляди, а стойността им се изчислява на 2.5 млн. евро. eMAG.bg регистрира над 600 хил. посещения. Въпреки внушителните цифри, обявени от интернет магазина, много потребители останаха недоволни и изразиха негативизма си в социалните мрежи. Голяма част от феновете на Black Friday, видели шумно рекламираната кампания по телевизията и интернет, са останали с впечатление, че по-голяма част от продуктите ще са със 70% намаление. Оказа се обаче, че подобно намаление имаше при няколко продукта, а при останалите варираха масово между 20% и 50%.
От онлайн магазина се защитиха, като изнесоха данни, според които търговецът е продавал по 1 таблет за 48 лв. на всяка секунда в първите 5 минути, и поради тази причина са се изчерпали количествата. В интернет блога си eMAG публикувa, че на старта на събитието в 7.15 ч. тази сутрин, посетителите в сайта са били над 45 хил. души.
Вчера Комисията за защита на потребителите (КЗП) предупреди хората да внимават с румънския сайт Emag.bg, срещу който са постъпили 6 жалби. Потребителите се оплакват, че продуктите не са придружени с инструкции за употреба на български език, посочват се неверни технически характеристики, търговецът не удовлетворява рекламациите, а ако все пак ги приеме, това става трудно и извън срока, предвиден по закон.
Във връзка с тези жалби КЗП изпрати сигнал по европейската система за обмен на информация и сътрудничество при защита на потребителите. Искането на КЗП е за предприемане на действия от компетентния контролен орган в Румъния, който да извърши проверка на търговеца и да наложи санкции в случай че бъдат констатирани нарушения.