Национален щаб ще наблюдава процесите в Украйна
Съществува опасност и от възникване на засилен миграционен натиск от Украйна към България, обясни министър Йовчев
Съветът по сигурността към Министерски съвет (МС) прие седем мерки във връзка с кризата с Украйна на днешното си заседание, съобщиха от правителствената пресслужба. Съветът бе свикан от министър-председателя Пламен Орешарски заради кризата в Украйна.
"Създали сме всички необходими условия да следим промените в обстановката и да предприемаме всичко необходимо, така че да гарантираме сигурността на Република България", каза след заседанието вицепремиерът и министър вътрешните работи Цветлин Йовчев. Той изтъкна, че по време на Съвета са били обсъдени всички аспекти на възникналата криза в Украйна и възможните сценарии за нейното развитие. Направен е и анализ на алтернативите.
Сред мерките, предприети от правителството са създаване на Национален щаб, който ще бъде отговорен да наблюдава процесите Украйна и да планира мерки, които да минимизират вредните въздействия спрямо България."Очертават се няколко основни заплахи, а в резултат на тях и рискове за сигурността на България", каза министърът. На първо място той изтъкна икономическите заплахи, свързани с нарушаване на нормалната доставка за по-кратък или за по-продължителен период от време на газ за България. "Съществува и риск от временно затрудняване на работата на Лукойл Нефтохим, тъй като пристанището, от което се снабдява рафинерията, е на територията на Украйна", обясни Йовчев.
По думите му съществуват определени икономически рискове за юридически и физически лица, които могат понесат загуби в резултат от съществуването на икономически и финансови взаимоотношения с партньори в Украйна. Според министъра съществува опасност и от възникване на засилен миграционен натиск по отношение на България. Йовчев обърна внимание на възможността от възникване на въоръжен конфликт между Украйна и Русия и в резултат на това – част от пребиваващото на територията на Украйна българско население, което по различни оценки варира между 250 - 300 хиляди души, да се почувства пряко застрашено и да потърси път към България.
На второ място министърът посочи рисковете от възникване и задълбочаване на ксенофобски настроения в Украйна, в резултат на което да бъдат застрашени или нарушени права или свободи на българското малцинство, което да има същия ефект. Министър Йовчев отбеляза и рисковете, свързани с възможности от трайно влошаване на отношенията между Русия и ЕС. "Тук трябва да посочим, че едно такова развитие рискува да затрудни реализацията на някои от големите инфраструктурни проекти като например Южен поток", каза той.