PR-кампанията на Камерън може да задържи Шотландия
Найджъл Фарадж бесен, че все повече шотландци са против отделянето от Обединеното кралство
Борба за всеки глас
Повечето шотландци са против отделянето на Шотландия от Обединеното кралство. Това показват данните от ново допитване до общественото мнение, цитирано от британската агенция Reuters. Според резултатите от проучването, поръчано от кампанията против шотландската независимост Better Together („По-добре заедно”), за независима Шотландия се обявяват 46% от населението, а против това - вече цели 54%.
Само 1% са онези, които все още не са определили своята позиция. Допитването показва, че за по-малко от седмица преди провеждането на референдум за независимостта на Шотландия, броят на подкрепящите оставането във Великобритания продължава да расте. Според данни на кампанията от сряда, срещу отделянето от кралството са се изказали 53% от шотландците, а за – по малко от половината или 47%.
Вчера пък поддържниците на запазването на Шотландия в състава на Великобритаия си отвоюваха четири процентни пункта преднина пред привържениците на отделянето, показа проучване на YouGov седмица преди референдума за независмост. Проучването, направено по поръчка нa британските издания на щатския медиен магнат Рупърт Мърдок The Times и The Sun поставят подкрепата за съюза на 52% срещу подкрепата за независимостта на 48%, без да се вземат под внимание хората, които не са определили как ще гласуват. Предишното проучване на YouGov показа скок в подкрепата за независимостта на Шотландия от британската корона до 51%. В петък социологическо проучване в Англия показа, че 70% от местните жители са против независимостта на Шотландия. 56% пък смятат, че останалата част от Великобритания също трябва да даде мнението си по въпроса.
Кампанията преди референдума за независимост в Шотландия продължи днес с шествието, което проведоха в Единбург 15 хил. последователи на протестантска организация, искаща единството на Великобритания. Агенция France Presse (AFP) предава, че мобилизацията „Горд, че съм британец” започна в 10 часа местно време (12 часа българско) със събиране в парка Мийдоус. Десетки автобуси от редица градове пристигнаха в Единбург за участие в демонстрацията срещу отделянето на британската провинция.
Една от причините за спадащата подкрепа може да се корени в икономиката - както е известно, Лондон заплашва в случай на отделянето да се погрижи Единбург да е извън ЕС, НАТО и без право за използване на британската лира или еврото за национална валута. Това означава, че при успешен резултат на предстоящия на 18 септември референдум, цените на отделни стоки в независимата страна може да се повишат значително. Това се казва в изявление на ръководствата на трите големи търговски марки на Великобритания: Marks and Spencer, B&Q и Timpson, цитирани от ИТАР-ТАСС.
„Възникването на държавна граница в общия до момента пазар на Обединеното кралство няма до доведе до нищо хубаво от гледна точка на бизнеса”, се казва в документа. Според бизнесмените, те имат голям опит в международната търговия и поради това "знаят какво говорят".
Същевременно ултранационалистите недоволстват от успеха на правителствената кампания “По-добре заедно!“. Скандалният им лидер Найджъл Фарадж сравни Дейвид Камерън с английския крал Едуард ІІ, загубил Битката при Банокбърн и нарече кампанията „тотална бъркотия”, пише шотландският вестник The Scotsman.
Лидерът на британската Партия на независимостта отправи своите критики към бивш специалист по PR в лицето на премиера Камерън по време на посещение в Глазгоу, част от серия визити преди референдума за шотландската независимост. По време на обръщението на Фарадж, тълпа протестиращи срещу него се бе събрала на площада „Сейнт Енох”. „Арогантен като Едуард ІІ, Камерън падна в отдавна подготвян капан".
Според него и проевропейският коалиционен партньор на Дейвид Йанерън, лидерът на Лейбъристите и вицепремиер Ед Милибанд "абсолютно няма връзка с реалността". "Много хора в Англия споделят мнението на шотландците относно уестминстърските политици”, атакува от трибуната Найджъл Фарадж.