Парите за втора пенсия - в ДЦК и акции
След лавината от предоговаряне на корпоративни облигации пенсионните фондове се завръщат към вложенията в корпоративен дълг
Парите за допълнителната пенсия, която ще изплащат частните пенсионни фондове са инвестирани в държавни ценни книжа (ДЦК) и акции на компании в България и по света. Това показва анализ на www.economymagazine.bg на инвестиционния портфейл на трите вида пенсионни схеми извън държавното обществено осигуряване.
Сигурна инвестиция
Универсални, професионалните и доброволните пенсионни фондове (УПФ, ППФ и ДПФ) държат най-голяма част от натрупаните активи в държавен дълг. Тенденцията не е нова и се обяснява с факта, че ДЦК се определят като най-сигурния финансов инструмент. Най-големите по размер на активите фондове - УПФ имат 1.49 млрд. лв. в съкровищни бонове. Повишението на годишна база е 35.7%.
Фондовете от т. нар. III стълб на пенсионната система – доброволните, са вложили с 44.2% повече в ДЦК и активите им в държавен дълг достигат 170.84 млн. лв. в края на септември тази година. ППФ, в които са осигурени работещите I и II категория труд, са инвестирали 160.05 млн. лв. от активите си в ДЦК, или с 21.8% повече спрямо деветмесечието на миналата година. И трите типа фондове държат най-голяма част от средствата на осигурените в тях лица в държавни съкровищни облигации.
По-висока стойност
Разбивка на портфейла на частните пенсионни фондове показва и сериозен ръст на рисковите инструменти, в които са вложени активите. Само при УПФ инвестициите в акции, права и дялове са на трето място по размер. Но пък се повишават с най-висок процент за последната година - с 39% до 706.2 млн. лв. Сериозно растат рисковите инструменти и в портфейлите на останалите две пенсионни схеми. "Увеличението се дължи както на покупка на нови акции, така и на ръст в стойността на актива за последната година, като с по-голяма тежест е повишението на цената на съществуващите в портфейлите акции", обясни Даниела Петкова, главен изпълнителен директор ПОК "Доверие" - най-голямата по размер на активите пенсионна компания на българския пазар. "Твърдението, че по-голяма тежест има ръста в цената е на база наблюденията ми на международните пазари, които се повишиха чувствително", направи уговорка Даниела Петкова.
Депозитен лимит
Банковите депозити на пенсионните фондове растат най-малко в процентно изражение, но въпреки това продължават да заемат сериозна част от инвестиционния портфейл на компаниите. Влоговете при УПФ са нараснали с 14.2% за последната година до 606.85 млн. лв. в края на септември. При професионалните фондове повишението е 20.25% на годишна база до 80.11, докато депозитите на ДПФ са се увеличили с 10.9% до 68.8 млн. лв. "Депозитите са близо до своя лимит. Имаме ограничения да инвестираме до определена сума само в една банка", обясни по-ниския процентен ръст Даниела Петкова. Тя припомни, че повишението на активите като цяло води и до увеличение на влоговете, които правят пенсионните фондове.
Завръщане към корпоративен дълг
След лавината от предоговаряне на корпоративни облигации заради кризата и намаляването на тези инвестиции от пенсионните фондове, напоследък се наблюдава завръщане към вложенията в корпоративен дълг. Единствено при ДПФ тези инвестиции намаляват, но с минималните 0.04% на годишна база до 132.17 млн. лв. При универсалните фондове корпоративните облигации са втория финансов инструмент с най-голям дял след ДЦК. Тези инвестиции при УПФ достигат 839.15 млн. лв., като са нараснали с 31.1% спрямо септември 2011 г. "Завръщането към корпоративните облигации е особено силно изразено при покупката на фирмен дълг на чуждите пазари", коментира Даниела Петкова. Според нея както "Доверие", така, вероятно, и другите компании са реализирали много добра доходност от тези инвестиции. "Това е сигурна доходност. Тя е факт", подчерта Даниела Петкова.
Категоричната й позиция е, че дружествата, които управляват частните пенсионни фондове инвестират парите на хората много консервативно. "Държим средствата в ликвидни инструменти, като 65% от активите и оборотните средства са в бързоликвидните депозити и книжа на международните пазари", каза в заключение Даниела Петкова.