СРС-скандал в Полша разклати кабинета „Туск“
Сп. Wprost публикува запис, в който шефовете на МВР и Централната банка "кадруват" за министри
Полският премиер Доналд Туск не изключи възможността за предсрочни парламентарни избори заради избухнал преди дни СРС-скандал, информира Polskie Radio. Скандалът избухна, след като авторитетното бизнес списание Wprost, известно в цяла Централна и Източна Европа, с класациите си за най-богатите хора и най-големите компании в региона, публикува скандален запис на разговор между министъра на вътрешните работи и шефа на Националната банка в Полша.
Oт разговора се разбра, че банката и Белка подкрепят кабинета, в замяна на което махат министъра на финансите Яцек Ростовски, който наистина няколко месеца е сменен от „технократ” в лицето на Матеуш Шчурек. „През юлска вечер на 2013 г. управителя на Централната банка на Полша Марек Белка се срещна с шефа на МВР Бартломей Сенкевич. Двамата си говориха за устойчивостта на правителството и за финансовите проблеми на страната, шеста по големина икономика в ЕС. Бяха произнесени неприятни думи по адрес на някои от ръководители на Съвета за валутната политика, орган на ЦБ, който под ръководство на Белка отговаря за лихвените проценти. Беседата обаче бе прехваната”, пише италианският вестник Corriere della Sera.
Снощи служителите на полицията, прокуратурата и на Агенцията за вътрешна сигурност (ABW) нахлуха в редакцията на Wprost с искането да се предоставят файловете със записа от скандалната публикация. Главният редактор Силвестър Лятковски (на втората снимка) отказа да го направи, позовавайки се на журналистическата етика и правото на неразкриване на източници на информация. Силите за сигурност използваха сила срещу журналиста, но акцията се провали, тъй като десетки журналисти се явиха в редакцията и направо на живо предаваха нахлуването.
Тази сутрин премиерът Туск бе принуден да даде брифинг, на който се извини пред журналистите и не отрече като вариант оставката на вътрешния министър и други свързани със скандала. Той обаче се застъпи за подчинените си, като намекна, че опозицията прави „първи опит” от началото на прехода за незаконно сваляне на правителство. „Всичко това се случва в разгара на спора между Русия и Украйна, в момента на дипломатическия демарш на Туск с цел да убеди европейците да намялт енергийната си зависимост от Москва чрез създаване на Европейски енергиен съюз”, коментира Corriere della Sera.
Водещият полски вестник Gazeta Wyborcza, според която напълно е възможно зад изтичането на скандалния запис да стоят руските специални служби. Не е тайна, че Кремъл гледа лошо на Варшава, която ЕС и САЩ използват като основен проводник на своята политика – скорошната визита на Барак Обама в Полша бе възприета в Москва като сигнал за демарш и „обявяване на война” от страна на Запада.
Припомняме, че Доналд Туск и неговият външен министър Радослав Шикорски излязоха на първия ред в европейската политика, откакто започна кризата в Украйна, където тяхното посредничество е най-активно. Шикорски дори е смятан за един от фаворитите за креслото на Катрин Аштън като специален представител на ЕС по външна политика.