Щатски съд остави подслушванията в тайна
Съдът се обоснова със защитата на личното пространство
Департаментът по правосъдие на САЩ не е длъжен да информира обществеността за извършваните подслушвания на телефонни разговори, по повод разследвания, които не са довели до повдигане на обвинение. Такова решение е взел Апелативният съд във Вашингтон, съобщава Bloomberg.
Американският съюз за граждански свободи подаде иск в съда за да получи достъп до случаите, в които властите са събирали данни от проследяване, без те да са последвани от повдигане на обвинения. От правозащитната организация твърдят, че е в интерес на обществото да се разбере кое е налагало събирането на подобна информация, при положение, че данни за престъпления не са откривани.
„Правителството е използвало пълните възможности на обвинението срещу хора, чиято вина в крайна сметка не е успяло да докаже. Тук то има специфична отговорност - да предпази тези хора от последващото обществено внимание“, се казва в решението прието с два срещу един гласа. Според съдебния състав, разкриването на исканата информация би довело до недопустимо навлизане в личното пространство.
Решението идва в период, когато властите се опитват да защитят програмата за тайно наблюдение на Националната агенция за сигурност. Изнесените документи от Едуард Сноудън разкриха, че службите пазят множество записи на телефонни разговори в различни бази данни. Това предизвика острата реакция на правозащитни сдружения, а правителството мотивира действията си с борбата срещу тероризма.