Асен Василев: Моментът за актуализация на бюджета беше изпуснат
Служебният министър на финансите обвини предишното правителство, че не са финансирали мерките срещу COVID-19 до края на годината
Социално-икономическите мерки в България са финансирани през бюджета само до края на първото тримесечие, а предишното правителство е успяло да ги продължи до май с преструктурирането на други разходи. Това отчете служебният министър на финансите Асен Василев, който днес пое ведомството от предшественика си Кирил Ананиев. Според Василев кабинетът на Бойко Борисов е бил наясно, че пандемията няма да свърши поне до есента и дори зимата, но въпреки това предишните управляващи са отказали да актуализират бюджета поне с необходимите средства за финансиране на COVID мерките.
От тук нататък ще трябва да се търси в състоянието на текущия бюджет дали и как тези мерки могат да бъдат продължени. Ние не можем да внасяме актуализация. Такава не е внесена в края на март, когато е било ясно че ще продължи пандемията. Този момент е изпуснат. Засега изглежда да имаме средства, но след като се запознаем със ситуацията, всичко това ще бъде предоставено на гражданите и бизнеса“, каза служебният министър.
Ананиев от своя страна изтъкна, че не е било редно отиващото си правителство да внася актуализация на бюджета, „без да се знае какви са приоритетите на новото правителство“. „Според мен беше некоректно и ние решихме новото правителство да направи своя актуализация. Тя зависи от много фактори – основно как ще продължи пандемията. Ние направихме всичко възможно да осигурим с всичко необходимо за социалните и икономически мерки в страната, но и създадохме буфер в бюджета, с който да поемаме някои от извънредните разходи. Служебното правителство няма право на актуализация, но тези два месеца, смятам, че бюджетът е в състояние да поддържа целия публичен сектор, включително и мерките срещу COVID-19“, каза Ананиев.
При предаването и приемането на поста Ананиев и Василев стигнаха до остри реплики един към друг по тази тема.
На този етап мисля, че актуализация не се налага. Ние не знаем докога ще трае кризата. Нещата се подобряват и мерките ще намалеят още“, категоричен беше отиващият си финансов министър.
Неговият наследник на поста обаче изрази съмнение относно този оптимизъм и действията на предишните управляващи. „Аз бих направил актуализация, която да обезпечи поне мерките, които беше ясно, че трябва да продължат след първото тримесечие. Още през март се знаеше, че пандемията ще продължи до септември и дори до края на годината. Това не са нови политики, а признание, че кризата ще е по-дълбока, отколкото сме очаквали. Това не е финансиране на политики“, категоричен беше служебният министър.
Ананиев се опита да възрази, като използва една от опорните точки на предишното правителство, според която новите са против надбавките по 50 лева на пенсионер, които струват на бюджета над 100 млн. лв. всеки месец.
„Следващите два месеца ще се опитаме да осигурим ресурс, който да стигне до гражданите и фирмите, за да помогнем на икономиката и обществото да се справят с тежката ситуация, причинена от COVID кризата. Ако искаме да продължим мерките, или трябва актуализация от следващо редовно правителство, или да вдигнем събираемостта, или да махнем разходи, които предишното правителство е сметнало, че трябва да се направят“, каза Василев.
В отговор на журналистически въпрос относно състоянието на Фискалния резерв, Кирил Ананиев посочи, че към момента по документи той е 8.8 млрд. лв. От тези пари обаче 1.1 млрд. лв. са вземания, основно по линия на еврофондовете, а 4.5 млрд. лв. е неснижаемият минимум.