България чака присъда заради ветропарковете в Калиакра
Процедурата е във финалната си фаза
Генералният адвокат на Европейския съд официално е потвърдил, че България е нарушила еврозаконодателството, като е позволила изграждане на ветропаркoве в защитената зона за птици "Калиакра” и построяването на голф игрище и туристически обекти в защитена зона "Белите скали”. Според предложението му, което бе внесено на 3 септември, България трябва да бъде осъдена за изграждането на ветропарковете. Очаква се решението на съда да бъде оповестено в началото на 2016 г.
Наказателната процедура срещу България тече вече няколко години. Ветрогенераторите в района на Калиакра са изградени през 2007-2009 г. Разрешенията за строежа им са на Регионалната инспекция по околна среда и води - Варна, като те са издадени без да се оценява кумулативното въздействие върху защитената зона, посочи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева пред журналисти днес, предаде репортер на Economic.bg.
Обхватът на претенциите на ЕК за нарушенията, допуснати от държавата, обаче е стеснен през годините. ”В хода на работата беше разработена националната стратегия за ВЕИ сектора, където има изрични ограничения и забрани за изграждане на такива съоръжения в този район”, коментира още Василева. През 2013 г. беше разширена и зоната на НАТУРА 2000.
„Надяваме се Европейският съд да се произнесе справедливо и да оцени това, което е направено от държавата до този момент”, добави министърът. Наказателните процедури са за нарушения или пропуски през първите години, откакто България е станала членка на ЕС. В последните години няма новостартирали процедури срещу страната ни, обясни още тя.
Финалната фаза на процедурата срещу България скоро ще приключи и ще се разбере колко трябва да плати страната ни за нарушенията.
Ивелина Василева обяви, че на 16 септември всички министри на околната среда от ЕС ще се срещнат с папа Франциск. С него те ще обсъждат актуалните въпросите за климата - тема, за която преди около месец Светият отец излезе с общо послание към глобалната общност. В него той го обвърза с устойчивото развитие и въпросите, засягащи изменението на климата с проблемите на бедността.