България – Силициевата долина на Европа
ИТ секторът е в основата на растежа на българската икономика
Българската ИТ сфера е една от най-бързо разрастващите се в страната. От 1990 г. насам ИТ секторът в България се радва на постоянен растеж, който отчита забавяне само между 2008 и 2010 г. заради глобалната финансова криза. Според Европейската ИТ обсерватория българската ИТ индустрия има двуцифрен растеж и няма никакви индикации, че той ще се забави в скоро време.
Докато пазарът е определян като най-слабо развиващият се в Европа с респект към навлизането на хардуера, има признаци, че той скоро ще отбележи подем с нова клиентска база и усвояване на нови технологии като предоставянето на облачни технологии.
България e единствената държава в Югоизточна Европа, която бе класифицирана като една от най-конкурентоспособните страни според индекса за конкурентоспособност на ИТ индустрията през 2011 г. Важното е, че тя преминава към дигитална икономика, което засилва пазарния й потенциал в сферата на информационните и комуникационните технологии.
Може да се каже, че България е една от водещите страни с присъствие на най-голям брой топ международни ИТ корпорации в Източна Европа. Сред тях са HP, SAP, Johnson Controls, VMware, CISCO, ProSyst, Atos и други. Присъствието на мултинационалните компании показва, че фирмите, който се обвързват с ИТ бизнеса, могат лесно да успеят да навлязат в първокласните технологии на достъпни цени.
В заключение, България има втория най-бърз широколентов интернет достъп след Южна Корея. Проучванията показват, че има значителен растеж на продажбите на хардуер. През 2013 г. се отчита ръст от 2,9%.
ИТ секторът в България генерира приблизително 10% от БВП на страната. Повечето играчи в българската ИТ индустрия са малки и средни предприятия. В тази връзка, пречките за навлизането в ИТ пазара в България са минимални, пише изданието edukwest.eu.
Топ 10 страни според броя
на квалифицираните специалисти на 10 000 жители
Един от най-важните фактори, които също трябва да се отбележат за българския ИТ сектор, е предлагането на работна ръка. През 2011 г. на пазара е имало 78 хил. ИТ служители, които представляват само 2,7% от общата работна сила. От българските университети излизат около 3500 ИТ висшисти всяка година.
От гледна
точка на перспективите, ИТ индустрията в България е обещаващ сектор, който има
потенциал да осигури на страната завръщане на инвестициите през следващите
няколко години.