Бивш и настоящ кмет в сблъсък за Brexit
Борис Джонсън и Садик Хан в яростен дебат за бъдещето на Великобритания
Двама градоначалници на британската столица Лондон – бивш и настоящ, „кръстосаха шпаги“ в публичен дебат за бъдещето на ЕС и Великобритания. Борис Джонсън (вдясно на снимката) и Садик Хан (вляво) споделят коренно различни визии за съдбата на Острова и са ярки изразители на позициите, защитавани от лагерите на евроскептиците и еврооптимистите, пише Kmeta.bg.
Борис Джонсън (кмет 2008-2016) – скептикът
Лисабонският договор – настоящият документ, по който функционира ЕС, е „авторитарен, меси се твърде много във вътрешните работи на държавите и е неприемлив“, смята Джонсън. Договорът задълбочава интеграцията в областта на полицейското и съдебно сътрудничество, увеличава на компетенциите на Върховния представител за външна политика (външният министър на ЕС, б.р.).
Според бившия кмет на Лондон, ЕС се опитва да се превърне в „супердържава“ със собствени парламент и министри, която да отнеме постепенно суверенитета на членките. „Великобритания внася 20 млрд. паунда годишно в ЕС, а нетният й принос е 10 млрд. паунда. Това са колосални суми, но ние нямаме никакъв контрол над начина, по който се харчат.
Няма много общо между държавите в Европа, те са с различни традиции в политиките, които провеждат. Не съществуват двете основни съставки за успешно управление – доверие и срам. Срам, защото, когато се правят измами, срамът е спирачка. Сега съществува усещането, че парите са на всеки и на никого, затова се изразходват неправомерно и никой няма срам от това“, излага един от основните си аргументи Джонсън.
Друг стълб в тезата му е миграцията: „Мигрантите са твърде много и не можем да контролираме кой точно идва и работи в страната ни. Трябват ни висококвалифицирани кадри, но виждаме, че при нас идват не само такива. Има и хора, прииждащи заради социалните помощи. Те създават и жилищна криза, защото просто нямаме място за всички, собствените ни граждани понякога остават на улицата, цената на труда се подбива. Европа толерира всичко това, не е честно“, убеден е бившият градоначалник.
Той е уверен също, че тежката бюрократична машина на ЕС няма как да се реформира, тъй като е показала тотално нежелание да го прави. Това важи и за регулациите, които налага на страните членки, категоричен е Джонсън. „Икономиката ни ще се справя отлично извън ЕС. В момента ни се налагат строги регулации, бизнесът е постоянно ограничаван и няма тенденция тези практики да спрат. Напротив – наблюдаваме умопомрачителните 2500 нови регулации годишно“, описва рутинния начин на работа на евробюрократите Джонсън.
Бившият кмет е убеден, че Великобритания ще продължи да има достъп до единния европейски пазар. „Ние винаги сме се справяли прекрасно, дори изправени пред лицето на нацистката опасност се опълчихме сами. Ние сме петата най-голяма икономика в света, трябва да осъзнаваме това. Великобритания е силна държава, ще успеем да договорим за себе си не само свободен достъп до европазара, но и до други пазари. Да не се ограничаваме, ако гледаме само навътре към ЕС, има и други огромни пазари“, смята той.
Джонсън припомня също, че Острова получава една пета от производството на коли в Германия. „ЕС трябва да е луд, за да ни отнеме достъпа до единния пазар. Ние сме сред основните клиенти на много браншове, ако ни затворят вратата, останалите европейски държави ще пострадат значително“, убеден е консерваторът.
Той твърди, че ЕС е „като да яздиш огромен кон, който е неконтролируем. 28 държави дърпат към себе си и нямаме търговски споразумения с Китай, САЩ, Индия. Дори това не можем да направим! Само 3,6% от хората в ръководството на Еврокомисията са британци, а пък тя всъщност определя търговската политика на Великобритания. Не всичко, което се реши, е в наша полза, всеки в ЕС защитава собствените си интереси“, казва Джонсън.
Садик Хан – (кмет 2016) – оптимистът
„Вашите икономически анализатори и съветници сами казват, че мисълта за Brexit ги плаши“, контрира новият, изключително популярен кмет на Лондон Садик Хан. Хан впечатли аудиторията с красноречието си, което пролича по овациите за него. Битката с Джонсън обаче беше тежка и равностойна, защото хората ставаха на крака при добри попадения и от двете страни.
„Непрестанно повтаряте „Да поемем контрола“, само че един слоган не означава детайлен план“, ядосваше се Хан на мотото на евроскептиците. По думите му, агитиращите в полза на напускане на ЕС нямат ясна представа какви точно ще бъдат икономическите и социални последици от Brexit.
По време на дебата той бе подкрепен от шотландката Рут Дейвидсън, лидер на Консерваторите в Шотландия, която заяви: „Eвроскептиците убеждават британците да направят нещо и им казват: „Ще видим какво ще произлезе от това“. Вие заслужавате повече, вие заслужавате конкретни отговори на правилно зададени въпроси!“, категорична бе тя.
Садик Хан смята също, че ЕС е въвел регулации в полза на работещите, които работодателите са длъжни да спазват и това е полезно за Великобритания: „Това не са безсмислени правила, а защита на правата на трудещите се. Как ще бъдат регламентирани те, ако излезем от ЕС? Ако гласувате за излизане от Съюза в четвъртък, няма да можете да си промените мнението в петък. Това ще бъде необратимо решение, то остава завинаги! Трябва да помислим много добре, преди да го вземем“, категоричен е той.
Той е убеден, че единният пазар е само от полза на Великобритания. „Ние можем да работим навсякъде, имаме достъп до пазар от 500 млн души. Ако излезем от ЕС, казват ли евроскептиците как точно ще договорят оставането ни на този пазар? Ще бъде ли това изобщо възможно?“, попита риторично настоящият кмет. Според него дори противниците на членството в ЕС нямат отговори на тези въпроси.
По думите му, излизане от ЕС означава оттеглянето на много световни компании от Лондон. „Те ще отворят седалища другаде, защото несигурността ще ги стресне. Вече ще трябва да плащаме мита, такси, инвеститорите ще се отдръпнат от столицата ни, позната като финансовото сърце на Европа, която определя до голяма степен случващото се на борсите в целия ЕС.
Да не говорим за загубата на десетки работни места при Brexit, колко хора ще се изтеглят от Англия, за колко англичани ще изчезнат възможностите за пътуване, обучение и работа в други държави от ЕС?“, аргументира се кметът на Лондон.
По думите на Садик Хан, излизането от ЕС няма да реши проблема на Великобритания с миграцията: „Да не виним ЕС и самите мигранти за провала на националната ни политика в това отношение. Отговорност носят нашите политици, можем да изискаме повече от тях, но не и да твърдим, че ако се махнем от Съюза, въпросът и мегрантите ще се реши сам по себе си“, категоричен е Хан. Според него, не мигрантите са виновни за икономическите проблеми на Великобритания, а „алчните банкери“.
Садик Хан вярва, че Великобритания не може да се бори с тероризма сама и че има нужда от тясно сътрудничество с останалите европейски държави, за да се справи с проблема. „Климатичните промени също са общо предизвикателство, което е нужно да посрещнем заедно. Защо да разпръскваме усилията си, когато трябва да ги обединим?“, попита риторично Хан.
Кметът на Лондон отбеляза, че британците не бива да се чувстват комплексирани от присъствието си в ЕС. „Това не ни прави по-малко британци. Напротив, като останем на масата на европейските държави, ние ще можем да определяме правилата. Никой не ни отнема правото на инициатива. Ако излезем, зачеркваме опцията да участваме в необходимите за ЕС реформи“, твърди той.