Бягство от фабриката на света: Нов дом за производството на iPhone 14
Гарантирането на сигурността е акцент в последния смартфон на Apple
Apple продължава с плановете за постепенно отдалечаване на производството си от Китай. Компанията заяви в понеделник, че ще заложи на Индия за новия си iPhone 14. Извеждането на част от фабричната дейност извън пределите на най-големия смартфон пазар в посока втория идва и на фона на по-големия залог върху безопасността.
Компанията пусна водещия iPhone 14 на събитие по-рано този месец, демонстрирайки фокус повече върху сигурността на устройството, отколкото върху лъскави нови технически спецификации.
Новата гама iPhone 14 въвежда революционни нови технологии и важни възможности за безопасност. Ние сме развълнувани да произвеждаме iPhone 14 в Индия“, се изтъква в изявление на Apple, цитирано от световните медии.
Анализатори от J.P.Morgan очакват Apple да премести около 5% от производството на iPhone 14 в края на 2022 г. в Индия. Страната е вторият по големина пазар на смартфони в света след Китай и от няколко години е все по-перспективна дестинация за брандовете. От JPM прогнозират, че към 2025 г. един от всеки четири телефона на бранда може да се правят там.
Новината за iPhone 14 идва, след като от няколко години Apple се стреми да намери нови локации за производството си, което по-рано – както мнозина други – настани в Китай. Превърналата се във „фабриката на света“ страна обаче стана неудобна заради проблемите с веригите на доставки и търговската война със САЩ от времето на Доналд Тръмп.
Предшественикът на Джо Байдън ескалира напрежението с втората най-голяма икономика в света и отвори редица фронтове помежду им. Един от тях е именно технологичният. Американските санкции поставиха на колене китайски гиганти като Huawei, забранявайки им достъп до своите хардуерни и софтуерни продукти. Веригите на доставки бяха разклатени, а COVID ги наруши още повече.
Ключов аспект от геополитическото напрежение по оста САЩ-Китай е и киберсигурността. Пекин отдавна е сочен с пръст заради предполагаемото си влияние в иначе частните китайски фирми. Едно от опасенията е, че под напора на властта технологичните производители оставят нарочно „задни вратички“ в устройствата с цел шпионаж.
На фона на всичко това Аррlе вече започна да измecтвa чacти нa пpoизвoдcтвo нa cвoитe іРhоnе мoдeли oт Kитaй ĸъм дpyги пaзapи, вĸлючитeлнo Индия. По-рано стана ясно, че амepиĸaнcĸият тexнoлoгичeн гигaнт плaниpa дa cглoбявa и іРаd тaблeти в южноазиатската държава.