Орел, рак и щука: ЕС или Путин ще скара новите управляващи в Италия?
Трите партии имат различия по ключови въпроси, а две от тях неведнъж са призовавали за напускане на еврозоната
Десният алианс на Италия изглежда ще спечели убедително парламентарно мнозинство след изборите в неделя, но трите основни партии в него имат различни позиции по важни области и това може да попречи на администрацията им в дългосрочен план.
Reuters резюмира някои от основните потенциални източници на напрежение между „Италиански братя“ на Джорджа Мелони, „Лига“ на Матео Салвини и „Форца Италия“ на Силвио Берлускони.
Европа
Двете партии „Италиански братя“ и „Лига“ са сред най-големите критици на Европейския съюз и неведнъж са призовавали в миналото Италия да напусне еврозоната. В същото време „Форца Италия“ обикновено се е представяла като умерена, проевропейска сила. Мелони и Салвини продължават да критикуват „брюкселските бюрократи“ в речите си, но докато тя се опита да поеме по-умерена консервативна линия напоследък, токй остава агресивен към Европа.
Всичките три партии принадлежат към различни групи в Европейския парламент: „Форца Италия“ е в Европейската народна партия, „Италиански братя“ е с консерваторите и реформистите, докато „Лига“ е в сравнително новата група „Идентичност и демокрация“.
Когато председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, отговаряйки на въпрос за Италия, каза миналата седмица, че Блокът разполага с „инструменти“ за справяне с правителства, които не зачитат ценностите на ЕС, Салвини заклейми нейните коментари като
срамна арогантност“.
Мелони беше далеч по-сдържана и единствено призова Фон дер Лайен да бъде „разумна“.
Украйна
Мелони се изказа категорично в подкрепа на твърдата линия срещу Русия, възприета от НАТО и ЕС, като обеща да запази западните санкции и да продължи да изпраща оръжия на Киев.
Позициите на Берлускони и Салвини – и двамата често изразявали възхищението си от Путин в миналото – са далеч по-неясни. Лидерът на „Лига“ призова за предпазливост по отношение на санкциите, докато Берлускони предизвика мини скандал в петък, когато каза, че Путин е нахлул в Украйна, за да установи правителство от „достойни хора“.
Бюджетът
Първата задача на новото правителство ще бъде да изготви бюджет за 2023 г. Салвини призовава за увеличение на дефицита с 30 млрд. евро, за да предпази семействата и бизнеса от нарастващите разходи за енергия, но Мелони се противопостави на това, призовавайки за
внимание“ към публичните финанси.
Всеки съюзник има свои собствени фискални предложения и някои от тях ще трябва да бъдат отхвърлени, за да се избегне утежняване на държавните сметки. „Лига“ иска незабавно да приложи режим на плосък данък от 15% за самостоятелно заетите лица, които печелят до 100 000 евро годишно, докато „Форца Италия“ настоява за повишаване на минималните пенсии до 1000 евро на месец.
Преработка на Плана за възстановяване
„Италиански братя“ казват, че планът за инвестиране на повече от 200 млрд. евро от европейските фондове за възстановяване след COVID трябва да бъде коригиран заради новите предизвикателства, възникващи след войната в Украйна, включително нарастващите цени на енергията.
Берлускони даде заявка за възможни незначителни корекции, като каза, че все пак би било „нелогично и опасно“ да се искат някакви съществени ревизии.
Доходите на гражданите
Схемата за облекчаване на бедността, известна като „доход на гражданите“, въведена през 2019 г., може да бъде друг източник на сблъсъци. Изборният манифест на „Италиански братя“ призовава тя да бъде „премахната“, въпреки че през последните дни Мелони промени позицията си, заявявайки, че ще бъде запазена за „хора, които не могат да работят“. На другия полюс „Форца Италия“ призова тя да бъде увеличена, а близък сътрудник на Берлускони призова тя да бъде „удвоена“ за най-бедните получатели.
Лични съперничества
Отношенията между Мелони и Салвини често се обтягаха, докато партиите им преминаваха през различни етапи на развитие. Преди три години „Лига“ събираше около 35% гласове, а „Италиански братя“ – под 10%. Сега обаче втората е най-популярната в Италия, докато подкрепата за „Лига“ се срина. Ако Салвини оцелее като партиен лидер, той ще трябва да намери начин да се противопостави на нарастващата популярност на Мелони, което вероятно ще предизвика търкания.
Мелони пък ще се опитва да държи под контрол 85-годишния, понякога непостоянен Берлускони.
Регионална автономия
„Лига“ настоява да се дадат повече правомощия на богатите северни региони – по случайност и последни крепости за партията. Според критиците такъв ход би означавал
отцепване на богатите“.
Мелони постави прекия избор на държавен глава на първо място в своя дневен ред. С това тя създава потенциал за сблъсък по въпроса за приоритетите на правителството по отношение на институционалната и конституционната реформа.