България преговаря за хай-тек инвестиции от фонд с $400 млрд.
Инфраструктурни проекти, нано- и дрон технологии са сред потенциалните адресати на финансиране
Българската държава преговаря с фонд в Кралство Саудитска Арабия, който управлява активи за над 400 милиарда долара. Сред потенциалните ниши за инвестиции са както публични проекти, така и частни в областта на роботиката, изкуствения интелект, нанотехнологиите и логистичните услуги с дронове.
Това стана ясно от посещението в Рияд на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев и министъра на иновациите и растежа Александър Пулев. Двамата са се срещнали с министъра на икономиката и планирането Фейсал ал-Ибрахим и управителя на Публичния инвестиционен фонд Ясер ал-Румая.
Саудитският фонд е изключително активен в инвестирането в Европа през последните години, а технологиите са една от атрактивните ниши за него. Според официалната информация неговите представители са изразили пред българските делегати интерес към стратегическо партниране в предложените им инфраструктурни проекти, както и директни инвестиции в български хай-тек компании.
В сферата на хипотезите
От Министерството на иновациите не конкретизират за какви инфраструктурни проекти става дума. Любопитно е обаче да се отбележат няколко скорошни новини, подсказващи някои от посоките на интерес както на саудитския фонд, така и на българската държава.
Неотдавна например фондът на кралството подписа ключово споразумение за 850 млн. евро със съседна Гърция за изграждането на съвременна подводна и наземна EMC кабелна система за предаване на данни (East to Med data Corridor). Инициативата идва на фона на растящото значение на инфраструктурните проекти за пренос и съхранението на цифрова информация, „златото на 21 век“.
В този ред на мисли свързаността между Азия и Европа е приоритетна. И докато Гърция напредва целенасочено в привличането на стратегически инвестиции, България прави опити също да използва позициите си. Подводните кабели явно ще са тема с развитие и у нас, поне доколкото сигнал за това наскоро дадоха министър Пулев и Джефри Пайът, помощник секретар по енергетиката в Държавния департамент на САЩ. По време на форума „EXPLORE U.S.“ на Американската търговска камара в България те повдигнаха завесата към потенциалните възможности за стратегически инвестиции в тази посока.
Отделно, фокусирайки вниманието на саудитците върху български нано- и дрон технологии, вероятно се визират компаниите Endurosat и Dronamics. Те бяха сред онези, които Александър Пулев посети и на чийто бизнес потенциал акцентира. Двата стартъпа действително са сред тези с обещание за (р)еволюционно значение в сферите си.