Данък „вредни храни“ няма да бъде приет
Над 100 млн. лв. влизат в бюджета от данък „уикенд“
„Приходи от данък „вредни храни” не са планирани. Хората няма да сменят потребителските си навици. Другата цел на закона няма да бъде постигната“, това заяви финансовият министър Владислав Горанов пред Нова Тв.
Според него въвеждането на данъка ще доведе до „контрабанда“ на подобно стоки от Гърция и Румъния, които там не са обложени и е вероятно да не бъде постигната целта, а именно да бъде намалена консумацията на вредни храни.
„Затова съм с резерви към законопроекта. Според мен няма да се стигне до законодателно решение за данък „вредни храни”, заяви министърът.
Той коментира и данък „уикенд”, който разбуни духовете в обществото.
„Вие и аз като физическо лице сме длъжни да платим ДДС, натрупан по определена стока по веригата. И когато влезем в един магазин, каквото и да купим, ние плащаме 20% върху него. Не така стои въпросът за лицата, регистрирани по ДДС. За тях е дадена възможност, ако купуват активи, които ще използват за бъдещо производство за създаване на нова добавена стойност, те да използват вече платения от тях ДДС. Къде се нарушават правилата? Когато закупиш автомобил, къща, яхта, върху които не използваш за икономическата ти дейност, а за лични цели, на практика ощетяваш фиска. Ти крадеш ДДС и нарушаваш справедливостта на останалите физически лица, които нямат възможност да се ползват от тази система за приспадане и възстановяване на ДДС”, поясни той.
„Системата за Данък добавена стойност не се променя. В закона се вкарват правилата, които определят данъчното събитие и данъчната основа. Така ако някой иска да ползва недвижими имоти и други недвижими имоти не само за икономическите си цели, то той е длъжен да плати данък”, добави финансовият министър и заключи: „Сега има пътека за корумпирани данъчни, защото няма правила”.
По думите му целта на закона е да бъдат хванати големите неща.
„Разчита се на доброволността и на декларирането. Ние ще разчитаме вашият работодател да декларира кои активи се палзват за икономическата дейност на фирмата, и кои за лични цели. Ако направите справка за закупените нови автомобили, ще установите, че една 2-5% са покупките, направени от физически лица. Това означава, че останалите са закупени от фирми. Това е огромно ощетяване на бюджета”, каза още министър Владислав Горанов.
Той изчисли, че десетки, стотици милиони се източват от системата на ДДС и през това некоректно ползване на активи. И поясни: „Тук можем да говорим за над 100 млн. лв. само от затягане на режима на системата на ДДС като говорим само от мерките за лично ползване на фирмени вещи”.
Министър Горанов коментира и цените на горивата у нас, както и въпросът: има ли картел между веригите.
По думите му, работата по изследването дали има картел не е приключена все още. Често обяснението на продавачите е, че те следват цените на горивата с месеци назад. В следващата година се очакват резултати от проверката на Комисия за защита на конкуренцията, поясно той.