Държавата ще убеждава малките стопани да убиват прасетата си
Това е мярка срещу разпространението на Африканската чума по животните
От следващата седмица започват разговори с хората, които отглеждат прасета в дворовете си, за да започнат да ги умъртвяват. Това е мярка срещу разпространението на заразата от Африканска чума по свинете, която вече достигна няколко индустриални ферми, които избиват хиляди животни в момента.
„Чехия се справи с проблема заради това, че на територията на цялата страна, освен дивите свине, е унищожила личните стопанства веднага, за да не достигне заразата свинекомплексите“, обясни земеделският министър Десислава Танева пред Nova.
По думите ѝ свинете в личните стопанства са един от основните рискове за разпространение за заразата. „Фактът, който трябва да приемем е, че тези лични стопанства с по едно-две до три свине, са обикновено част от традицията, но нямат мерки за биосигурност и са един от основните рискове за разпространение за заразата. Хората в засегнатите региони трябва да разберат, че в тази ситуация не могат да гледат свине за около година“, добави Танева.
Тя подчерта, че има пътна карта за справяне със заболяването, която е базирана на правилата „така, както науката в Европа и по света ги е открила“. Министърът посочи, че всички рискови фактори в санитарните зони трябва да бъдат елиминирани. За момента били взети всички необходими мерки.
„България е 12-тата държава в ЕС, в която навлезе чумата. Ние обаче сме държавата с най-малко огнища и най-малко пострадали стопанства“, каза Десислава Танева.
По повод притесненията, свързани с местата на загробване на евтаназираните животни, земеделският министър заяви, че те са избрани от експерти и са изключени всички рискове за заразяване на почвата и водата. „Всяка площадка за загробване на умъртвени по хуманен начин животни се извършва от Комисия по наредба, действаща със съгласуване на всички служби, чиято роля е опазването на околната среда – РИОСВ и "Басейнова дирекция". Няма нито едно място, на което извън тази съгласуваност да бъдат загробени умъртвени животни. Това е и най-безопасният начин за справяне с болестта“, заяви Танева.
Към днешна дата в България има регистрирани 21 огнища при домашни свине в шест области: Плевен, Бургас, Враца, Русе, Търговище и Велико Търново.