4 държави доминират в 5G надпреварата, без нито една от Европа
Новите мрежи ще стимулират модернизирането на промишлеността
~ 2 мин.
Потребителите в Китай, Съединените щати, Япония и Южна Корея ще представляват повече от половината абонати в света на супербързите 5G мобилни мрежи до 2025 г., оставяйки Европа зад себе си. Това сочи публикувано в четвъртък проучване на GSMA Intelligence, цитирано от Reuters.
Европа се движи по-бавно в изграждането на 5G инфраструктура и съответно това ще отложи приемането ѝ от потребителите. Мрежите от следващо поколение обаче са важни и за бизнеса, тъй като ще помогнат за управлението на „интелигентни“ фабрики чрез свързването на комуникиращи помежду си роботи, устройства и сензори.
„Малка група от държави ще водят при възприемането на 5G, а останалият свят ще следва“, коментира Тим Хар, ръководител на научните изследвания в GSMA Intelligence. Той обръща внимание на очертаващото се лидерство на четирите държави – Китай, Япония, Южна Корея и САЩ.
Бързото внедряване на 5G мрежи постепенно се превръща в един от важните фокуси пред индустрията. Nokia, световният доставчик номер 2 на телеком оборудване, наскоро преустанови разпределението на дивиденти, за да инвестира в модернизирането на 5G съоръженията, които продава на телеком доставчиците.
В Корея 66% от мобилните връзки ще бъдат 5G до средата на десетилетието, прогнозира GSMA Intelligence. Следват я САЩ (с 50%) и Япония (с 49%). В дялово отношение този тип комуникации ще изглеждат по-малко в Китай, но пък там населението е по-многобройно – според прогнозата през 2025 г. 5G връзките в страната ще наброяват общо 600 млн. В световен мащаб се очаква 1.57 млрд. души да имат достъп до мрежи от ново поколение след пет години, или 18% от общия брой мобилни потребители.
Засега изглежда, че доставчиците може да повишат цените за 5G с 15-20%, предлагайки „повече за повече“ неограничени планове.
Европа изостава
Новите стандарти постепенно ще се установят и ще подпомогнат развитието на индустриалния Интернт на нещата (IoT), стимулирайки дигитализацията на промишлеността. Именно модернизацията във фабриките е един от обещаващите начини за възстановяване на огромните разходи, необходими за скъпото изграждане на новите мрежи.
Вместо да продава на корпоративни клиенти, Хат смята, че за доставчиците ще е по-добре да се обединят с тях в IoT проекти – пазар, който според прогнозите на GSMA Intelligence ще се оценява на 1 трилион долара през 2025 г., приблизително колкото са общите приходи на мобилната индустрия през миналата година.
Въпреки това само 5% ще дойдат от мобилната свързаност, принуждавайки доставчиците да се конкурират с глобални консултантски фирми и технологични гиганти от Силициевата долина, като Amazon или Microsoft, за останалата част от пая, каза Хат.