Диалог между различни: ГЕРБ и БСП търсят общи решения
БСП поиска от ГЕРБ да уточни концепцията си за правителство
Като конструктивен разговор в търсене на общи решения – така накратко председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС в Народното събрание Десислава Атанасова определи срещата с БСП, която беше втората за деня за ГЕРБ.
Разговори в абсолютен конструктивизъм са полезни, защото ние сме две от партиите, които са имали сериозен политически и личен сблъсък помежду си. Хубаво е, че намираме възможност да обсъждаме заедно някакви приоритети, важни за България“, каза тя.
Коментар от зам.-председателя на Народното събрание и заместник-председател на БСП Кристиан Вигенин, който води срещата с ГЕРБ, все още няма.
По думите на Атанасова партиите са обсъдили визията и управленската програма на ГЕРБ, финансовата и бюджетната политика.
По някои теми нямаме никакви противоречия, като например външната политика, с изключение на помощта за Украйна. Социална политика и разбиранията ни за консолидация на бюджета са съвсем различни в някаква степен, но мисля, че ако намерим сили и смелост да търсим отговорни решения, би могло да се получи с гласуване на дори сериозни и отговорни решения в пленарна зала, когато се наложи да обсъждаме бюджет на правителството“.
Относно еврозоната и това, че БСП не искат незабавно влизане, Атанасова обясни, че социалистите подкрепят влизането в еврозоната и спорът е по възможностите на дефицита за влизане.
В началото на разговорите днес Вигенин коментира, че за БСП бюджетен дефицит от 3% е „неприемлив“, но не приемат и 6.4%, определени от служебния кабинет.
Смятаме, че е напълно възможно при спазване на социалните ангажименти и финансовата стабилност на страната да разсъждаваме върху бюджетен дефицит около 4.5%“, каза той.
След срещата Атанасова обясни, че мнението на БСП е, че ако има политическа воля в Европа може да се направи компромис с това (бел.ред. – дефицит от 3%).
Не сме коментирали срокове за правителство и формат, а лидерски въпроси. Водим разговори по секторни политики, за да търсим общи решения“, каза още тя.
По повод коментара на лидера на БСП Корнелия Нинова по-рано днес, че преди срещата ГЕРБ са изпратили по имейл управленската програма на ПП-ДБ, Атанасова коментира, че „програмата на ГЕРБ е публична и е изпратена на БСП за сведения, ако не са я погледнали, а програмата на ПП е изпратена за забавление“.
В началото на разговорите БСП поискаха от ГЕРБ да изчистят концепцията си за правителство, за да определят и те своя подход.
Казвам това, защото включително вчера и днес, в рамките на едно и също изявление виждаме различен срок, който поставя лидерът на партия ГЕРБ за едно такова правителство и това за нас е объркващо, предполагам и за всички останали“, допълни Вигенин.
Според него в рамките на едно изявление от ГЕРБ са очертани три възможни противоречащи си формата – правителство на малцинството, коалиция, правителство от личности.
В отговор зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев каза, че „господин Вигенин е прав да търси повече логика във всяка от стъпките и процесите, но тя – нормалната политическа логика изчезна в последната година и половина. Имам предвид от най-базисното – парламентите не могат да изпълнят основните си функции да сформират правителство. И без да драматизирам, парламентарната република е поставена под въпрос.
По думите му парламентите се събират само за къси сесии, да изявят волята си по даден проблем и след това потъват в поредния цикъл от избори.
Трябва да намерим технология този процес да прекъсне и отдавна сме в нетрадиционните жанрове, може би и по тази причина си говорим, въпреки всички различия, които има между нас. Впрочем човек трябва да си говори и с тези, с които има различия, не с оглед да се изгладят различията, политиката без диалог е безсмислена и диалог трябва да има, дори между тези, които са различни. В крайна сметка в публичните политики истината никога не е очевидна, ние сме в непрекъснат процес на търсенето и включително това правим в момента“.
Атанасова допълни, че партиите са се разбрали да се определи числеността и поименния състав на комисиите, без да се избират ръководства, защото без всички смятаме, че без мнозинство, което да подкрепи правителство много трудно може да се избере ръководство на комисиите.