Дончев: Не един инвеститор е избягал от България заради административната машина
Този път газът няма да ни подмине, категоричен е Томислав Дончев по енергийната тема
~ 2 мин.
„Готови сме с първите 12 регистъра, които са служебно достъпни. Ще забраним на администрацията да иска хартия от гражданите за услуга, която може да бъде заменена от справка по служебен път“. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев в студиото на "Панорама" по БНТ.
Той комнетира и обявената днес административна реформа, която обещава да сложи край на дългите опашки в КАТ. По думите му, реформата звучи модерно, но в същината си тя не е каприз, а необходимост, която цели да даде повече свободно време за гражданите и най-вече шанс за икономиката.
„Ако трябва да бъдем докрай откровени, вероятно не са един или двама инвеститорите, които са си заминали от България, защото са се оплели в лепкавата паяжина на административната машина“, коментира вицепремиерът.
Той е катогиричен, че този процес изисква много сериозен натиск, защото сам по себе си предполага много системна съпротива. „Да имаш правото да издаваш удостоверения на хартия, това е власт“, изтъкна той и припомни , че реформата ще доведе до по-малко персонал и по-малко гишета – нещо, с което никой административен ръководител не би се съгласил лесно. По тази причина „огромната част от администрацията не ни е съюзник и затова е необходима воля и натиск“.
Дончев изтъкна, че реформата ще отнеме месеци. Идеята е да се търсят местата с най-тромаво обслужване. И вниманието да се фокусира към тяхното подобряване. Именно затова тя стартира с КАТ София, което е едно от най-натоварените звена с над 2 500 човека преминаващи на ден. От думите му стана ясно, че след това реформата продължава с кадастъра.
По отношение на външната политика, Дончев изтъкна, че поредните една след друга визити във Франция, Германия и Турция не са случайни, а са признак, че „знаем как да използваме вниманието". "Не сме важни само заради предстоящото председателство на Съвета на Европейския съюз“, поясни още той. В тази връзка той изтъкна, че трябва да се намерят важните теми и за България, и за целия ЕС. За страната ни е от първостепенна значимост “да бъдем в ядрото на Европа, въпреки че географски сме в периферията“.
Географското ни положение е и нашето най-голямо предимство, смята Дончев, който вярва, че „газът този път няма да ни подмине“ и че имаме реален шанс да се превърнем в енергиен хъб. „Разполагайки с 3, 4 или дори 5 източника на газ ще бъдем по-гъвкави“, убеден е вицепремиерът.
„Газовите трасета на България са в много добро състояние. Въпреки тъжната съдба на Южен поток, България има статут на стабилен партньор когато говорим за транзит на газ. Опит и репутация, трупани с десетилетия“, обобщи Дончев.