Две амбициозни жени и приложението им за ментална устойчивост при младите атлети
Пилотният проект на Mindset Design набира 550 хил. евро, за да продължи развитието си към пазари в Западна Европа
През 2021 г. Карина Карагаева и Радинела Димитракова се запознават в LinkedIn. Свързват ги общите им интереси в областта на психологията и невронауката – двете разбират, че резонират на една честота, провеждат няколко срещи и така решават да обединят сили, за да работят заедно.
Ние двете споделяме общи виждания не само за науката, но и за това как трябва да изглежда една компания и какви ценности трябва да изповядва тя, така че да създаде продукт с добавена стойност“, заяви пред Economic.bg Радинела Димитракова, която е била и част от екипа на тенисистите Даниил Медведев и Онс Жабур.
През 2022 г. плод на техните усилия се явява разработката на мобилно приложение за изграждане на ментална устойчивост при атлети – Mindset Design.
Как работи приложението?
Mindset Design ще дава възможност на треньори в индивидуални спортове да развиват менталните умения на младите атлети по лесен и забавен начин. Чрез упражнения, които комбинират физическата с менталната тренировка, спортистите ще се учат на концентрация, увереност, управление на емоциите и постигане на ментална стабилност в напрегнати ситуации.
Ние все пак работим със спортисти, а нашето приложение ще обуславя динамиката между родителите, децата и треньорите – това е основният триъгълник, който прави един спортист шампион впоследствие“, разказва Радинела.
Приложението ще представлява виртуална 3D тренировъчна среда, която пресъздава игрището на съответния спорт. Треньорите и играчите ще имат отделни профили, така различните потребители ще виждат насоките за упражнения според профила си в 3D пространството. След това ще ги изпълняват в реална среда по време на тренировка, ще записват прогреса си и ще печелят точки, които пък са част от геймификацията на процеса.
Идеята ни е да имаме структурирана програма, която е изградена на принципа на основните компоненти за менталната стабилност – концентрация, фокус, управление на емоциите и др.“, сподели Димитракова.
По думите ѝ всеки един компонент ще бъде под формата на модул в приложението и към всеки модул ще има различни упражнения. В основата на методологията на упражненията стои дългогодишен опит на спортни треньори в комбинация с най-добрите световни практики и последните достижения на спортната психология и невронауката.
„Това, което ни прави уникални на пазара е, че съчетаваме ментална и физическа подготовка в едно. Всяко едно упражнение представлява тенис рутина или модифицирана игра, като към нея се добавя ментален елемент, което прави тренировката лесно приложима за всеки един треньор“, допълни тя.
По думите ѝ друг компонент от приложението ще проследява прогреса на децата в контекста на менталната стабилност. Това ще се случва на принципа на натрупването на брой точки в решаващи моменти, например в тайбрека в случая на тениса.
Спрямо резултатите, които показват децата по отношение на менталната си устойчивост, ще получават директен достъп до престижен турнир или участие в квалификации. Това е важно, защото ще мотивира децата да трупат все повече точки“, каза още Радинела.
Първите потребители ще са тенис играчи в юношеска възраст, а впоследствие продуктът ще адресира млади атлети и в следващи сегменти, като падел, тенис на маса, голф, пикълбол, плуване, колоездене, зимни спортове и др.
„Четири са основните елемента, които изграждат профила на един бъдещ шампион в тениса – физика, техника, тактика и психика. Важно е тези четири елемента да вървят успоредно. Децата между 9- и 17-годишна възраст могат да постигнат забележителни успехи, ако ги развиват паралелно“, заяви Димитракова.
По думите ѝ алтернативата – услугата „ментален треньор“ е много скъпа и труднодостъпна.
„Затова нашата идея е да подходим революционно и по някакъв начин да демократизираме услугата „ментален треньор“ в спорта“, категорична е Радинела.
Менталната издръжливост е ключов елемент в изграждането на бъдещи шампиони, наред с физическата и тактическата им подготовка. В момента обаче липсват достъпни услуги и продукти, които подкрепят младите атлети в тази посока. Да работиш индивидуално с т.нар. „ментален треньор“, може да достигне до 400 евро на сесия за родителите, а дигиталните алтернативни решения не дават устойчиви резултати“, каза от своя страна Карина Карагаева.
„Ние се стремим да създадем продукт, който прави менталната подготовка на атлетите ефективна и интересна, като същевременно постигаме до 10 пъти по-ниска цена спрямо тарифите на менталните треньори“, разказва Карина.
Двете дами се надяват продуктът им да е готов до началото на 2024 г., защото вече си партнират с най-големия тенис турнир до 14-годишна възраст във Франция.
Валидация от големите в индустрията
Ключов момент в развитието на Mindset Design е, когато собственикът на една от най-големите тенис мениджмънт агенции в света, Стефан Гюров, вижда бизнес потенциала на подобен продукт и се присъединява като „ангел инвеститор“. Стефан е бил мениджър на играчи като Даниил Медведев, Онс Жабур, Елина Свитолина и други величия от световния тенис.
Наблюдавам отблизо развитието на десетки талантливи играчи, които не успяват да се справят с психическото натоварване и в крайна сметка постигат посредствени резултати. Екипът на Mindset Design предлага революционен подход за индустрията и е бъдещето, към което се стремим“, казва Гюров.
Пари за растеж
Размерът на пазара, на който Mindset Design оперира, се оценява на 22 млрд. евро с динамичен ръст от 15% за миналата година, като основните целеви пазари за продукта, са държавите в Западна Европа и САЩ, както и Азия. Визията на основателите на компанията е да помогнат на младите спортисти да отключат пълния си атлетичен потенциал и да бъдат ментално стабилни и здрави. Основната част от свежия капитал ще се влее в експанзията на компанията към пазари в Западна Европа.
Фокусирани сме върху държавите, които са ключови локации за развитието на тениса като Великобритания, Франция и Испания. Там е и нашата основна клиентска група. Следват САЩ и Азия, където вече изграждаме стабилни партньорства, като според спецификата и динамиката на пазара предвиждаме по-различен подход на утвърждаване“, разказва Радинела.
Mindset Design има за цел да набере общо 550 хил. евро, за да продължи развитието си към пазари в Западна Европа. Досега са събрани 375 хил. евро в партньорство с инвеститори от Нидерландия и Франция. Инвестиционният рунд се водеше от един от най-големите фондове за дялови инвестиции в България. Предстои да бъдат набрани още 175 хил. евро частен капитал през румънската платформа за групови инвестиции SeedBlink, като този рунд започна на 16 май.
Средствата ще се вложат в развиване на продукта и установяване на стабилни канали за привличане на потребители. Ще се използват и за разработката на нови функционалности и визия на приложението.