България инвестира 170 млн. лв. в новия IT институт INSAIT
Центърът има амбицията да постави България сред най-добрите в науката и технологиите в света
През следващите десет години българската държава ще инвестира общо 170 млн. лв. в новосъздадения Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (Institute for Computer Science, Artificial Intelligence and Technology – INSAIT). Заедно с държавното финансиране е осигурено такова и от гигантите Google, Amazon Web Services, DeepMind, както и от представители на българския технологичeн сектор. Общо средствата достигат 200 млн. лв., като размерът на сумата демонстрира доверието в проекта.
Този модел на финансиране – частно и публично – създава мост между науката и бизнеса, които, подкрепяни от държавата, могат да се развиват успешно и да подобрят качеството на живот у нас“, коментира премиерът Кирил Петков по време на откриването на Института.
INSAIT е първият по рода си такъв институт в Източна Европа, който има амбицията да е не просто лидер в региона, но и конкурент на световно признати университети като MIT. Той е създаден в партньорство с два от водещите технологични университети в света – швейцарските политехники ETH Zurich и EPFL.
Позиционирането на INSAIT в България дава надежда и заявка за извеждането на родната научна и технологична екосистема на следващо и световно конкурентно ниво. Целта е страната ни да стане най-доброто място за развитие на компютърни науки и да привлече най-големите компании в света, които да отворят своите центрове тук. Всичко това ще спомогне и за връщането в страната на изтеклите в чужбина талантливи български умове.
Институциите като Масачузетския технологичен институт, Технологичния институт в Цюрих, Бъркли, Станфрод, Technion в Израел са туптящото сърце на държави като САЩ, Израел, Швейцария. Те им дават този високотехнологичен статут и дърпат икономиката им напред.
„Това са местата, които вкарват тези държави в световната висша лига на иновациите, на изследванията, знанието. Местата, които привличат като магнит за най-големите таланти като учени и студенти, защото те искат да работят със себеподобни. Това са местата, където се изграждат най-великите учени на нашето съвремие. Не само учените, но и технологичните предприемачи“, коментира идеологът на INSAIT проф. Мартин Вечев от ETH Zurich.
Там се създават инженерите, които после се вливат в икономиката и дърпат цялото ниво на нагоре. Там се правят откритията, които разтърсват света и променят нашето мислене – като например алгоритъмът на Google, който е създаден от докторанти в Станфорд.“
Президентът Румен Радев описа откриването на INSAIT в България като
събитие, което променя хода на историята“.