Държавният бюджет отново е на привиден излишък
Косвените данъци, сред които ДДС, не растат
Излишъкът в държавния бюджет се стопи от 1 млрд. лв. към края на февруари до 400 млн. лв. към края на март. Това показват предварителните данни от изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП), публикувани от Министерството на финансите. Това означава, че през месец март държавата е харчила значително повече, отколкото е събрала.
Приходите, помощите и даренията към март нарастват със 7.5% или 1.1 млрд. лв. на годишна база за първото тримесечие и достигат 15.8 млрд. лв. Данъчните приходи нарастват с 0.3 млрд. лв., като най-силно нарастват приходите от осигурителни вноски – с 0.5 млрд. лв., от преки данъци – с 0.2 млрд. лв.
Косвените данъци, в чието число влиза най-големият приходоизточник на бюджета – ДДС, са
близки до отчетените за първото тримесечие на 2023 г.“.
Именно през първите три месеца на миналата година пък служебното правителство с финансов министър Росица Велкова, бе обвинявано от настоящия финансов министър Асен Василев, че не събира достатъчно приходи от ДДС.
Припомняме, че въпреки редица коментари на експерти финансовият министър заложи амбициозни постъпления от ДДС в Бюджет 2024 в размер на 18.63 млрд. За сравнение, през изминалата 2023 г. бяха събрани едва 16.2 млрд. лв. при заложени в миналогодишния бюджет 17 млрд. лв.
Неданъчните приходи намаляват на годишна база заради спад при постъпленията от продажба на квоти за емисии на парникови газове.
Разходите за първото тримесечие достигат 15.4 млрд. лв., което представлява 18.9% от разчетите в бюджета. Те са нагоре основно в последните години по линия на разходите за пенсии и заплати за държавните служители.
Частта от вноската в бюджета на Европейския съюз възлиза на 300 млн. лв.
Трик
Иначе стабилният излишък от 1 млрд. лв. през февруари се формира счетоводно от прехвърлянето на 1.2 млрд. лв. от сметката за чужди средства по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. На практика тези средства са от миналогодишния бюджет и бяха прехвърлени към този, за да финансират мащабната инвестиционна програма на общините. При елиминирането на тази транзакция бюджетът към февруари на практика е на минус с около 200 млн. лв., което е съпоставимо с февруари 2023 г.