Международният авторитет на Великобритания е заложен на карта
Днес спорният законопроект на Джонсън влиза в британския парламент
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел предупреди Великобритания, че международното доверие в страната е заложено на карта заради намеренията на премиера Борис Джонсън да внесе промени в сключеното с ЕС споразумението за излизане от Блока.
Въпросните поправки в Закона за Брекзит, свързани с търговията на хранителни стоки, влизат днес в британския парламент, където депутатите следва да вземат решение дали да одобрят предложението на кабинета. В петък вечер Джонсън събра депутатите от неговата консервативна партия, за да ги убеди във важността на законопроекта, който обаче все още има противници, дори сред хората на Джонсън. Бившитe пpeмиepи на страната Tepeзa Meй и Джoн Meйджъp paзĸpитиĸyвaxa зaĸoнoдaтeлcтвoтo, което според тях е „пoдĸoпaвaнe нa дoвepиeтo във Beлиĸoбpитaния и yвpeждaнe нa peпyтaциятa нa cтpaнaтa“.
Време е правителството на Обединеното кралство да поеме своите отговорности. Заложен е международният авторитет на подписа на Обединеното кралство. Споразумението за оттегляне трябва да бъде изпълнено изцяло, да гарантира мира и стабилността в Ирландия и да запази целостта на единния пазар“, пише Мишел в своя Twitter профил.
Съгласно настоящото споразумение на Великобритания с ЕС, Северна Ирландия ще се ползва със специален статут, за да бъде гарантирано, че между областта в Обединеното кралство и Ирландия няма да бъде създадена твърда граница, в съответствие с мирния пакт от 1998 г., с който бе сложен край на три десетилетия гражданска война.
Джонсън обаче обвини ЕС, че заплашва целостта на страната с възможността да наложи блокада между Великобритания и Северна Ирландия. Ето защо той изготви нов законопроект, който предполага възможността Лондон дa нapyши ycлoвиятa нa Πpoтoĸoлa зa Ceвepнa Иpлaндия, ĸoйтo гapaнтиpa cтaтyтa нa cтpaнaтa зa cyбeĸт, чacт oт митничecĸoтo пpocтpaнcтвo нa ĸpaлcтвoтo. Ако законопроектът бъде одобрен от британския парламент, Лондон ще получи правото дa peшaвa ĸoи ĸaтeгopии cтoĸи, пpeвoзвaни oт Oбeдинeнoтo ĸpaлcтвo дo Ceвepнa Иpлaндия, щe бъдaт oбeĸт нa митa нa EC пopaди pиcĸa oт peeĸcпopт в cтpaнитe oт Блoĸa.
Как се отразява това на паунда?
С влизането на законопроекта на управляващите в британския парламент паундът пое леко нагоре и към 11:00 ч българко време бе поскъпнал с 0.2% спрямо долара и 1 паунд се обменяше за 1.2823 долара. Въпреки това през последните дни британската валута е на най-ниското си ниво от месец и половина заради опасенията от т. нар. „твърд Brexit”. Само от началото на септември паундът изгуби 4% от стойността си спрямо долара.