Европейските схеми срещу безработицата създадоха 9 милиона „зомби работни места“
Според Allianz схемите създават отложена масова безработица
Според европейските „общи схеми за задържане на работни места“ около 9 милиона работници рискуват да останат безработни през 2021 г., според Allianz, и това може да се превърне в актуален проблем за много правителства.
Бизнесът по целия свят беше принуден да затвори, за да ограничи разпространението на коронавируса, създавайки безпрецедентни нива на финансов натиск както за малки, така и за големи компании. В резултат на това повечето европейски лидери се втурнаха да прилагат краткосрочни решения в опит да избегнат масивен скок в нивата на безработица.
Тези политики обаче могат да се окажат като бумеранг, предупреждава Allianz.
„В петте най-големи европейски държави изчисляваме, че 9 милиона работници, или 20% от тези, които понастоящем са включени в схеми за краткосрочна заетост, са изправени пред повишен риск да станат безработни през 2021 г. поради слабото възстановяване", пише в доклад Людович Субран, главен икономист в Allianz.
„Ние наричаме работни места "зомби"; те изискват ad hoc политики, за да се избегне отложена масова безработица".
Allianz заяви, че в момента 45 милиона работни места в петте най-големи европейски икономики са включени в национални схеми за подпомагане на заетостта.
Субран заяви пред CNBC, че смята политиките за заетостта за добро нещо, но подчерта неохбодимостта правителствата да ги съчетаят с други инициативи, особено за секторите - като строителството, транспорта и гостоприемството - които са най-силно засегнати.
За да се справят с този проблем, правителствата трябва „да се опитат да допълнят активните политики на пазара на труда, като се съсредоточат върху посредничеството и преквалификацията за секторите, които всъщност са на "изкуствено дишане" в момента.“