Фирмите започнаха да „горят“ спестяванията си
Лихвите по евровите депозити на фирмите отново достигнаха отрицателна средна стойност
Лихвите по евровите депозити на бизнеса отново станаха отрицателни. По левовите сметки все още са положителни, но се наблюдава спад. Успоредно с това вече намалява и стойностният обем на влоговете, показват данните от лихвената и паричната статистика от БНБ за март.
Доходът по евровите депозити през март достигна -0.03%, отбелязвайки спад спрямо януари и февруари, когато беше положителен.
Припомняме, че българският бизнес започна да държи пари на влог с отрицателна доходност още от септември 2019 г., като тази тенденция бе спряна временно в началото на годината. Лихвите по левовите депозити за бизнеса също намалява спрямо февруари до 0.02%, като за изминалите две години толкова ниска стойност не е достигана.
При неблагоприятните
условия за вложенията на бизнеса в банките и в началото на кризата, свързана с
мерките за ограничаване на коронавируса у нас, депозитите на фирмите намаляват с 26 млн.
лв. спрямо февруари. Редица бизнеси преустановиха дейност в средата на месеца след заповедта на здравния министър за затваряне на някои търговски обекти, а други имат разрешение да работят, но търсенето е ограничено и заради това въвеждат намалено работно време.
Една от най-мащабните държавни мерки по време на извънредното положение - схемата "60/40", изисква бизнесът да плати 40% от заплатите и осигуровките на служителите си, докато държавата поема останалите 60%. При липса на дейност и приходи, за да може бизнесът да отговори на изискването на мярката, вероятно ще разчита на спестяванията си, предположи социалният министър Деница Сачева в интервю за Nova днес и това се показва и в разчетите на БНБ.
Лихвите по кредитите за бизнеса също намаляват спрямо началото на годината. Изключение правят големите заеми над 1 млн. евро, договорени в левове, чиято лихва расте с 0.46 пр. пункта за месец (до 3.51%). Най-осезаемо намаляват лихвите при по-малките кредити, до 1 млн. евро, договорени в левове - с 0.17 пр. пункта (до 2.98%).
Ръст се наблюдава и по някои кредити в евро за физически лица. Лихвите при потребителските еврови кредити растат с 0.53 пр. пункта (до 4.43%) спрямо февруари, а тези по други еврови кредити - с 1.50 пр. пункта (до 4.44%).
С изключение на евровите потребителски кредити, цените на останалите намаляват през март спрямо месец по-рано. Годишният процент на разходите по левовите потребителски кредити намалява с 0.36 пр. пункта (до 9.00%), а по жилищните - съответно с 0.07 пр. пункта за левовите (до 3.19%) и с 0.09 пр. пункта за евровите (до 3.80%).