Индия може да въведе единен базов доход
Според разчети на финансовото министерство това ще намали бедността с 0,5% и ще струва 4-5% от БВП
Индийското правителство обмисля радикална идея за борба с бедността - въвеждането на единен базов доход (Universal Basic Income - UBI). В понеделник финансовото министерство представи икономически преглед за 2016 и 2017 г., според който въвеждането на тази схема ще стопи бедността, въпреки че отчита, че ще има "значителни предизвикателства по прилагането", които първо трябва да бъдат преодолени.
Според проучването схемата първо трябва да се изпробва експериментално в някои райони, преди базовият доход да се въведе на национално ниво, пише "Бизнесинсайдър".
Идеята зад универсалния базов доход, която привлича вниманието и на държави като САЩ и Франция, е проста: независимо дали работят или не, всички граждани получават регулярно от държавата определено възнаграждение.
Според икономическия преглед, писан от главният икономически съветник на финансовото министерство Арвинд Субраманиан, въвеждането на базов доход ще насърчи социалната справедливост и ще даде сили на най-бедните.
Според анализа въвеждането на мярката ще намали бедността с 0,5% и ще струва между 4 и 5% от брутния вътрешен продукт на страната.
И дори тези 5% да изглеждат като сериозна сума пари, изследването отбелязва, че и сега схемите за социално подпомагане с храни, горива и торове, струва почти толкова на бюджета - около 5 на сто.
Авторът на доклада дори счита, че въвеждането на базов доход ще е по-лесно, отколкото прилагането на действащите досега програми срещу бедността, при чието изпълнение се шири корупция.
Според него при 1,2 млрд. души население е по-сложно да се определи кой заслужава да получава социални помощи, а въвеждането на базов доход би решило на теория този въпрос. Според него най-лесно ще е всеки месец по банковите сметки на бедните индийци да се превежда минимален доход.
Сред проблемите по въвеждане на мярката обаче е и фактът, че почти една трета от индийците нямат банкова сметка.