Британският износ към ЕС се върна на нивата преди Брекзит
Плановете на Обединеното кралство да стане глобален играч обаче не вървят по план
Износът на стоки от Великобритания за Европейския съюз се върна към нивата си преди Брекзит за втори пореден месец през юни – половин годината след като Лондон и Брюксел прекратиха безпроблемните си търговски отношения, съобщава Bloomebrg. Експортните стоки през шестия месец на годината възлизат на 14.3 млрд. паунда, малко повече от тези през май, равняващи се на 14.1 млрд. паунда. Данните на Службата за национална статистика (ONS) сочат още, че през юни Обединеното кралство е внесло продукция за 19.2 млрд. паунда.
„Данните за износ произтичат от ръста на продажбите за ЕС (с 1.2%), тъй като търсенето се увеличи след отпадането на ограничителните COVID мерки и изразходването на запасите, които бяха натрупани преди Брекзит“, казва Уилям Бейн, ръководител на търговските политики в Британските търговски камари.
Той добавя, че износа на Великобритания към други страни извън ЕС е намалял с 5.6% между май и юни тази година.
Износът за ЕС изпревари страните извън него през май 2021 г. и остава по-висок през юни 2021 г. Въпреки това месечните данни са нестабилни и малките движения трябва да се третират с повишено внимание“, посочва Бейн.
В сравнение с второто тримесечие на 2018 г., последният стабилен период преди излизането на Великобритания от ЕС, общият износ, включително за ЕС, е намалял с 4.4%, а вносът с 2%, казва още Бейн. Сравнявайки юни 2021 г. с юни 2018 г., общият износ на Обединеното кралство (включително ЕС) е намалял със 7.4%, а вносът с 2%.
Вносът за Великобритания от ЕС се е увеличил с 500 млн. паунда през второто тримесечие, но вносът от страни извън ЕС продължава да е по-висок. Обединеното кралство внася стоки и услуги на стойност 19.9 млрд. паунда от останалия свят, в сравнение с 19.2 млрд. паунда от ЕС.
„Увеличаването на вноса в ЕС се дължи до голяма степен на повече коли, идващи във Великобритания. За разлика от това, износът на автомобили в страни извън ЕС бележи спад през последните няколко месеца, отчасти заради недостига на персонал и полупроводници“, заявява Бейн.
Общият износ на Обединеното кралство спада с 600 млн. паунда през юни, засегнат от намаляването на търсенето на медицински продукти и забавянето на износа на автомобили. Общият внос се увеличи с 1 млрд. паунда, воден от търсенето на коли, показват още данните.
Динамиката напусна Великобритания с влошаващ се търговски дефицит от 5.7 млрд. паунда през второто тримесечие. Още един сигнал, че новите търговски договорености не се отразяват добре на икономиката“, казва Бейн.
След развода Обединеното кралство обяви, че ще се ориентира към пазарите на САЩ и Азия, заявявайки, че става „Глобална Великобритания“. Предвид данните обаче е очевидно, че плановете й все още не вървят в правилната посока. Според експерти пълният ефект от Брекзит върху британската икономика няма да се материализира в скоро време.