„Необратим проект“: България направи ключова стъпка към 7 и 8 блокове в АЕЦ „Козлодуй“
„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ и консорциумът между Hyundai Engineering и Westinghouse Electric подписаха договор за инженеринг на новите ядрени мощности
„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ и консорциумът между Hyundai Engineering and Construction и Westinghouse Electric Company подписаха договора за инженеринг на новите ядрени мощности в централата. Събитието се проведе в Министерския съвет с участието на премиера Димитър Главчев, министъра на енергетиката Владимир Малинов и представители на компаниите.
Целта е в следващите 12 месеца да бъде изготвен точен график за реализацията на 7 и 8 блокове, както и точна сметка за стойността на целия проект. След този срок енергийният министър трябва да внесе доклад в Народното събрание и то да вземе окончателно инвестиционно решение.
Според Малинов това може да се случи през четвъртото тримесечие на следващата година и ще даде възможност на парламента, разполагайки с пълната информация от технологична, финансова гледна точка, да бъде взето т.нар. окончателно инвестиционно решение.
България има над 50-годишен опит в областта на изграждане на ядрени мощности, откогато съществува и АЕЦ „Козлодуй“. С подписването на договора ще се реализира един проект, който ще надгражда опита, който има България в тази област и ще допринесе за независимостта, диверсификацията и стабилността на ядрената енергия в България и в цяла Югоизточна Европа. Убедени сме, че това е правилен път", каза премиерът Главчев.
Това е поредната крачка, която страната ни прави към реализацията на мащабния ядрен проект. Блоковете ще се изграждат по американската технология AP1000 на „Уестингхаус“, а със строежа им беше избрана да се заеме корейската Hyundai Engineering.
Можем да се поздравим с отличната съвместна работа с нашите партньори от САЩ и Република Корея, с която проектът за новите ядрени мощности на територията на Република България аз считам вече за необратим”, коментира Малинов.
Малинов амбициозно заяви, че се надява проектът да бъде реализиран дори в по-кратък от заложения от НС срок – по-малко от 10 години.
САЩ винаги е подкрепяла България в осигуряването на нейната енергийна сигурност, заяви Елайъс Гедиън от Westinghouse.
По думите му изграждането на двата реактора с напреднали технологии ще осигури надеждна и сигурна енергия за България.
От страна Hyundai Engineering Йонг Джун Ю коментира, че ядрената централа в Козлодуй ще играе важна роля за повишаване на ядрената сигурност на България, в насърчаването на устойчиво развитие чрез декарбонизация.
Приемаме това за наша мисия и се гордеем, че можем да допринесем за реализирането на бъдещата визия на България".
Той представи Hyundai Engineering като единствената компания, която успешно е изпълнила 24 ядрени проекта на време и в рамките на бюджета от 1971 г. насам. "Добре започнатото е наполовина свършено", цитира корейска поговорка представителят на компанията и изрази увереност, че започнатото днес ще отбележи нова глава в бъдещето енергийно развитие на България.