Жените заемат 36% от ръководните позиции в България (графика)
България е сред лидерите в Европейския съюз по най-голям дял на жени на ръководни позиции
Въпреки непрекъснатите усилия за насърчаване на равенството между половете на работното място, жените остават недостатъчно представени на ръководни позиции в целия свят. На европейско ниво България е сред най-добре представените по дял жени на ръководни позиции в бизнеса, но въпреки това по върховете на фирмите у нас доминират мъжете.
Нови данни на Националния статистически институт (НСИ) показват превъзходството на силния пол в управлението, като през 2021 г. мъжете заемат 63.5% от ръководните длъжности на високо и средно управленско ниво, а жените – 36.5%.
В държавните предприятия и търговските дружества с мажоритарно държавно участие процентът е още по-висок – 72.5% от ръководителите са мъже. Данните са част от доклада „Равнопоставеност между половете“, в който са обхванати 22 163 ръководни длъжности на високо и средно управленско ниво в институциите на законодателната, изпълнителната и съдебната власти и в други самостоятелни структури извън тях.
В края на 2021 г. 28.3% от общинските съветници и 29.3% от кметовете в страната са жени.
Най-висок дял на ръководни длъжности, заети от жени, се наблюдава в институциите на съдебната власт – 53%, а най-нисък в законодателната власт 24.2%.
Данните са по-положителни спрямо присъствието на женския пол в управлението на специализираните териториални администрации, научните организации и обществените медии, където 50% от ръководителите са жени.
Промяната на тенденцията вече е започнала. Пример е Европейският съюз, който миналата година договори минимални квоти за жени в управлението на компаниите. Според споразумението Управителните съвети на регистрираните на борсите в ЕС фирми трябва да имат поне 40% жени в състава си до 2026 г.