Кабинетът дава възможност цените на строителите да се вдигат всяко тримесечие
Няма таван на оскъпяването по вече сключените инфраструктурни договори и то може да бъде над коментираните досега 15%
Кабинетът „Денков“ предлага нова методика за индексация на вече сключени договори със строителни компании, която предвижда цените да могат да се вдигат на всеки три месеца. Освен това не е заложен таван на поскъпването и то може да е над 15%, става ясно от качен за обществено обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет.
Като мотив за промяната се посочва, че при вече изготвената от служебния кабинет методика е констатиран „нееднозначен подход при определяне размера на изменението на цената на основни стоки и материали“, формиращи стойността на договорите за обществена поръчка и рамково споразумение.
Припомняме, че регионалният министър Андрей Цеков многократно даде заявка, че индексирането ще се промени. Премиерът Николай Денков пък проведе среща с Камарата на строителите в България (КСБ) и заяви, че очаква техните предложения за увеличенията. Тогава стана ясно, че правителството е готово да инициира и промени в Закона за обществените поръчки, ако е необходимо.
Какво се променя?
Прави се уточнение, че изменението на цената на договорите и рамковите споразумения цели да компенсира увеличението на разходите за основни стоки и материали в резултат на инфлацията „към момента на фактическото им извършване“. Подобно уточнение липсваше в сега действащата методика.
Нещо повече – няма да се индексират строително-монтажни работи и доставки, извършени след като изпълнителят е изпаднал в забава поради причини, за които отговаря. Това обаче ще бъде трудно доказуемо условие, тъй като изпълнителите винаги могат да оправдаят закъснението в строителните дейности с независещи от тях причини и да прехвърлят отговорността на трети лица, с които работят.
На изменение ще подлежат цените за строително-монтажни работи, извършени след 30.06.2021 г. В досегашната методика бе записано, че на увеличение подлежат строително-монтажни работи, „приети“ след посочената дата.
За приети дейности в строителството се смятат тези, удостоверени със съответния акт за приемане. Той се съставя и подписва от строителя, проектанта по част „Конструктивна“ и технически правоспособното лице по част „Конструктивна“ към упражняващия строителен надзор (или техническия ръководител за строежите от пета категория). Те извършват преглед на строителната конструкция по нива и елементи и установяват извършените СМР в съответствие с работните проекти.
Като мотиви за тези промени се посочва, че приемането на дейностите по съответния договор като критерии за определяне на приложимия индекс за тримесечието на индексация
изкривява действителното положение на облигационните отношения предвид обстоятелството, че в сключените договори за обществени поръчки се съдържат различни клаузи, уреждащи приемането на извършената работа.“
Формулата в действащата методиката не е променена, но е допълнено, че размерът на изменението на цената на договорите ще се определя „за всяко календарно тримесечие“.
Правната възможност извършената работа да бъде приемана през различни периоди от време води до изкривяване на обезщетителния характер на индексацията, както и до неоснователно обогатяване в някои случаи.
Поради тази причина с настоящото изменение критерият се променя, като за нуждите на индексацията се прилага индексът към тримесечието, в което дейностите по съответния договор са фактически извършени“, се посочва още в мотивите към проекта на постановление.
В 30-дневен срок от изтичане на съответното календарно тримесечие, страните по договорите или рамково споразумение ще съставят междинен тримесечен отчет за нуждите на индексацията, в който се посочват видът, количеството и стойността на извършените през тримесечието строително-монтажни работи. От формираната обща стойност на отчета ще се приспадат съответната част от предоставените авансови плащания.
Към отчетите ще се прилагат съответните актове и протоколи, както и други доказателства, удостоверяващи извършените дейности.
В случай на удължаване на срока на валидност на офертата се прилага индексът към датата на удължаването на валидността на офертата.
Ефектът върху бюджета
В доклада, с който се предлага приемането на промените в постановлението, е записано, че „не се предвиждат допълнителни разходи, трансфери, други плащания, които да се предлагат за одобрение.“
Предложеният проект на постановление на Министерския съвет не води до въздействие върху държавния бюджет, поради което е приложена финансова обосновка съгласно Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.“
Финансовата обосновка обаче не е достъпна и не е ясно какво е записано в нея.
Не е изцяло вярно, че индексацията няма да има отражение върху бюджета, тъй като на практика на увеличение ще подлежат инфраструктурни проекти, финансирани именно от държавния бюджет. Така например обходът на Бургас поскъпна с цели 16 млн. лв. след приложена индексация.
Средства за индексиране на обекти, изпълнявани по европрограми, ще се търсят от свободния останал ресурс по тях. Миналата година стана ясно обаче, че възможното увеличение е в рамките на 15%.
Припомняме, че индексацията стана възможна след промени в Закона за обществените поръчки, приети от 47-ото Народно събрание. Тогава депутатите дадоха възможност на Министерския съвет да изготви и приеме методика за индексиране, по която да определи процентът на поскъпване.
Служебният кабинет изготви въпросната методика в края на септември миналата година, като не заложи конкретен таван на поскъпването.