Какво е Web3 и ще сложи ли края на технологичните гиганти?
С мрежата от ново поколение властта на технологичните гиганти може да бъде оспорена
Компютърният учен Гавин Ууд измисли термина „web 3.0“ през 2014 г., чрез който илюстрира визията си за бъдещето на интернет. С времето фразата, съкратена до „web3“, бе подета от други имена в бранша, сред които съоснователят на Twitter Джак Дорси и главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск.
Ууд, който е един от основателите на етериум и други блокчейн начинания, коментира темата пред CNBC.
Какво не е наред със сегашната мрежа?
Привържениците наричат Web3 децентрализирана версия на интернет, която не е доминирана от шепа мощни играчи като Amazon, Microsoft и Google.
Web1 започна с идеята за открит и децентрализиран интернет, но Web2 – интернета, който познаваме днес – доведе до раждането на трилионните технологични компании, които имат силно влияние върху интернет и притежават голяма част от инфраструктурата, в която се изгражда мрежата.
Големият проблем с това е нещо като поставянето на всички яйца в една кошница – ако нещо се обърка с една от тези услуги, знаете, че услугата изведнъж не е достъпна за ужасно много хора“, коментира Ууд.
Той акцентира и върху ключовия аспект на доверието – защото „трябва да се доверяваме на хората зад услугите, на собствениците на компаниите, които управляват услугата“.
Но какво е Web3?
За Ууд Web3 е децентрализирана и по-демократична версия на текущия интернет.
Web3 е наистина нещо като алтернативна визия на мрежата, където услугите, които използваме, не се хостват от една компания за един доставчик на услуги, а по-скоро те са нещо като чисто алгоритмични неща, в известен смисъл, хоствани от всички. Идеята е, че всички участници ви дават малка част от крайната услуга.“
„Така никой наистина няма предимство, пред който и да е друг, а не както, когато отидете в Amazon или в eBay или Facebook, където компанията зад услугата наистина има абсолютна власт над нея.“
Ключовите аспекти
Блокчейн е ключова технология зад Web3. Въпреки че най-често се свързва с биткойн и криптовалутите, системата всъщност представлява публична книга на дейностите в мрежата. Ако вземем предвид биткойн например, там ясно личи идеята за децентрализацията – валутата не е собственост на една компания или човек, нито се издава от някакъв орган като централните банки. Вместо това се поддържа от глобална група от хора.
Web3 се основава на идеята за модела на „доверието“. В момента трябва да се доверяваме на компаниите да предоставят услугата, която обещават. Но ако в Web3 продуктите и услугите са построени върху блокове и са децентрализирани, тогава трябва да се доверите само на основния алгоритъм за доставянето на въпросния продукт.
Това носи собствените си рискове, разбира се.
Как би изглеждал Twitter в Web3?
Ууд даде пример именно с платформата за микроблогинг, която според него в Web3 би дала на потребителите повече възможности да контролират постовете си. Ще помогне и в процеса по потвърждаване на идентичността, което ще направи фалшификациите много по-трудни, защото има
криптографски базирани доказателства, че съм направил това“, отбелязва Ууд.
Системата няма да има същия тип пазачи и съгледвачи, каквито роли изпълняват днес служители на Twitter.
Ще дойде ли краят на технологичните гиганти?
Поддръжниците на Web3 предполагат, че с мрежата от ново поколение властта на технологичните гиганти може да бъде оспорена. Въпреки това същите тези компании – като Microsoft и Twitter – инвестират в Web3.
Според Ууд обаче това няма да е от значение. „Нищо че използвате операционна система Windows или пишете в Microsoft Word. Ние използваме мрежата като платформа, а мрежата може да се използва за всяка операционна система“, коментира той.
В крайна сметка се надявам, че Web3 изпълнява нуждите на бъдещето по начин, който никога не може да бъде изпълнен от тези централизирани доставчици на услуги.“